Artykuły

Kwiecień nie dla każdego oznacza Smoleńsk

Kolejna polska prapremiera w Teatrze Polskim włącza się w debatę o współczesnej Polsce i Polakach. Reżyseruje Agnieszka Korytkowska-Mazur, która jest zarazem autorką scenografii.

"Wieczny kwiecień", sztuka Jarosława Jakubowskiego, zdobyła nagrodę główną oraz nagrodę publiczności w piątej edycji konkursu dramaturgicznego "Metafory rzeczywistości 2012" zorganizowanego przez poznański Teatr Polski. Jej premiera odbędzie się w sobotę. Reżyseruje Agnieszka Korytkowska-Mazur, która jest zarazem autorką scenografii.

- Od początku, gdy tylko dostałam tę sztukę do ręki, jest ona dla mnie ciągle podróżą w głąb. Moim zdaniem to współczesna "Kartoteka". Mniej interesuje mnie to, co sugeruje tytuł, ale bardziej jest to dla mnie próba odczytania tego, kim jest dzisiaj bohater "Kartoteki" - mówi reżyser spektaklu.

Główny bohater sztuki Areczek (w tej roli zobaczymy Piotra Dąbrowskiego) marzy o rzeczy wielkiej, o buncie. Wzorem do naśladowania jest dla niego uważany za ikonę degeneracji Kurt Cobain (w tej roli zobaczymy Pawła Siwiaka), który zmarł 5 kwietnia 1994 roku i pewnie dlatego Areczkowi kwiecień kojarzy się z tym wydarzeniem, a nie jak większości Polaków z 10 kwietnia i katastrofą smoleńską. Z okna pokoju Areczka widać Polskę, w której działają Armia Postępu i Armia Krzyża. Spektakl jest próbą pokazania katastrofy smoleńskiej nie jako publicystyki, ale metafory.

- To, że premiera zbiega się z 11 listopada to nie przypadek, bo to spektakl o różnych punktach widzenia naszego kraju. Kontekst ostatnich wydarzeń sprawia, że to przedstawienie będzie pod ich kątem odczytywane - mówi Paweł Szkotak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji