Artykuły

Warszawa. "Ekonomia dobra i zła" na UW

Czy da się opowiedzieć historię myśli ekonomicznej poprzez książkę, która przebija sprzedażą Kod da Vinci i Harry'ego Pottera, a później zrobić z tego hitową sztukę teatralną? Czeski ekonomista i były doradca Vaclava Havla, Tomáš Sedláeek udowadnia, że tak. W niedzielę, 18 listopada spektakl z udziałem autora zostanie wystawiony na Uniwersytecie Warszawskim.

- Chcemy pokazać, że o ważnych tematach polityczno-społecznych można mówić w inny sposób - przekonuje Jakub Krupa z Fundacji Forum Europejskie, która organizuje wydarzenie.

"Ekonomia dobra i zła" to inspirująca opowieść o kulturowym i etycznym wymiarze współczesnej ekonomii. Tuż po swoim debiucie na czeskim rynku wydawniczym w 2011 roku została europejskim przebojem, doczekując się swojej angielskiej, polskiej, niemieckiej, a nawet chińskiej wersji i zbierając euforyczne opinie na całym świecie. Recenzent "Financial Times" pisał: "Książka Sedláeka to krytyczna historia zachodniej myśli ekonomicznej. Wspaniale napisana, nie mogłem się od niej oderwać ani myśleć o niczym innym", a sam Sedláeek został okrzyknięty autorem "humanomii, czyli spojrzenia na nasz los w świecie z uwzględnieniem filozofii i dziejów ludzkości, nawiązując jednocześnie i do eposu o Gilgameszu i do Matrixa".

Za projekt sztuki odpowiada projekt LiStOVaNi autorstwa Alana Novotnego i Lukasza Hejlika, dwójki czeskich aktorów teatralnych i telewizyjnych, którzy przenoszą najważniejsze książki na deski teatrów w całej Europie. - Kiedy przygotowywaliśmy tekst, nikt nic o tym nie wiedział: ani moja mama, ani babcia, ani wydawca - śmieje się Sedláeek. - Oczywiście, nie wszystko, co dzieje się na scenie zostało napisane przez Tomasa. Ale zaakceptował to - tłumaczy Novotny.

Nowe podejście do ekonomii stało się ogromnym sukcesem. Adaptacja książki została wystawiona blisko 120 razy w ponad 50 teatrach w Czechach i na Słowacji w ramach objazdowego projektu prezentacji literatury LiStOVaNi, w tym pięciokrotnie na Nowej Scenie w Teatrze Narodowym w Pradze, a także w londyńskim Soho Theatre, za każdym razem wyprzedając wszystkie bilety. Sztuka wystawiana jest poza Czechami - a więc także w Polsce - w języku angielskim.

Wejściówki na wydarzenie, które odbędzie się 18 listopada o 20:30 w Starej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego można kupić przez Internet poprzez stronę sedlacek.forumeuropejskie.eu Bilet studencki kosztuje 20 złotych, normalny - 30 złotych.

Fundacja Forum Europejskie zajmuje się promowaniem dyskusji o współczesnej Europie i szukaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące przyszłości. Jak mówią o swojej misji na stronie internetowej, "pełniąc rolę niezależnego, centrowego moderatora debaty publicznej zastanawiamy się nad problemami, z którymi mierzymy się dzisiaj i z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w następnych latach". - Liczymy na to, że zarazimy innych naszym entuzjazmem i wizją otwartego dostępu do wiedzy, debaty i kontaktu z osobami decyzyjnymi. Każdy może zabrać głos w dyskusji, zadać pytanie i uzyskać odpowiedź - tłumaczy Krupa i zachęca do wspierania Fundacji za pomocą drobnych darowizn. - Mamy kilku świetnych mówców na celowniku na 2013 rok, ale potrzebujemy wsparcia prywatnych, jak i komercyjnych sponsorów, którzy nas wesprą - dodaje.

W ramach Forum Europejskiego odbyło się 15 debat z udziałem ponad 60 czołowych polityków, ekonomistów, kulturoznawców i socjologów, a wśród najbardziej znanych gości Forum Europejskiego byli m.in. Herman van Rompuy i prof. Stanisław Gomułka, prof. Leszek Balcerowicz oraz przedstawiciele rządów Polski i Słowacji odpowiedzialni za wprowadzenie euro w swoich krajach, Ludwik Kotecki i Igor Barat. Strona internetowa Fundacji to http://forumeuropejskie.eu/www/

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji