Artykuły

Elemelek przeszkadza w sprzątaniu

"Psoty wróbelka" w reż. Laury Słabińskiej w Teatrze Kubuś w Kielcach. Pisze Agnieszka Kozłowska-Piasta w Świętokrzyskim Miesięczniku Kulturalnym "Teraz".

"Bają dla najnaja" nazwał zespół Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" swój najnowszy projekt skierowany do najmłodszych, bo nawet rocznych widzów.

Scena inicjacji teatralnej dla najmłodszych ruszyła na początku października premierą kameralnego spektaklu "Psoty Wróbelka" w reżyserii Laury Słabińskiej, na podstawie książki Hanny Łochockiej o wróbelku Elemelku. Spektakl jest zabawą w teatr, którą w garderobie urządzają sobie pracownik techniczny naprawiający szufladę, sprzątaczka czyszcząca garderobę i nadzorujący ich pracę dyrektor teatru. Przedstawienie iskrzy się od pomysłów inscenizacyjnych: aktorzy wykorzystują kolejne znalezione w garderobie przedmioty, aby zamienić je w lalki bohaterów trzech opowiadanych przez nich wierszyków o przygodach Elemelka. I tak rękawiczki stają się zającami, kapcie myszkami, a lasem kawałek zielonego materiału. Aktorzy pokazali także maluchom teatr cieni, który zrobił wrażenie na dziecięcej widowni.

Aktorzy (Małgorzata Oracz, Błażej Wawszczyk i Andrzej Skorodzień) dwoją się i troją, oferując maluchom coraz więcej atrakcji, podkręcając tempo przedstawienia i doskonale bawiąc dzieci. Tańczą, wygłupiają się, a dyrektor teatru z różową trąbką nawet szaleje na stole. W tej gonitwie za pomysłami inscenizacyjnymi ginie to, co w bajce najważniejsze - skromne i może już nieco archaiczne wierszyki o przygodach Elemelka. Gdy zapytałam moją córkę, która skończyła już 6 lat, o czym był ten spektakl, odpowiedziała z rozbrajającą szczerością, że Elemelek przeszkadzał w sprzątaniu. A przecież w bajce sporo się działo: wróbelek zdawał egzamin, nie radząc sobie z językiem obcym, szedł na bal maskowy w kapeluszu znalezionego przy drodze muchomora i rozbawił się na przedstawieniu przygotowanym przez myszki. Czy sprawiła to atrakcyjna forma inscenizacji czy może wiersze nie nadają się już dla współczesnych dzieciaków?

Kameralny spektakl - zgodnie z zapowiedzią dyrektora Roberta Drobniucha - będzie łatwo pokazać w przedszkolu, świetlicy, lecz z pewnością straci on nieco ze swojej magii. "Psoty Wróbelka" bardziej niż o Elemelku opowiadają o możliwościach, jakie daje teatr, że do zabawy wystarczy kilka przedmiotów i dużo wyobraźni. Przedstawienie było także zabawą dla reżyserki i aktorów. Za scenografię odpowiedzialny jest cały zespół, a jak mówiła Słabińska podczas konferencji prasowej, wiele pomysłów inscenizacyjnych powstało właśnie podczas prób.

Pomysł, aby malutkim dzieciom przybliżyć teatr jest godny podziwu. Premierze "Bai dla najnaja" towarzyszyły atrakcje dla dzieci. Maluchy mogły bez ograniczeń zapełniać obrazkami wiszące na ścianach ogromne kartki papieru, a przed wejściem do teatru witali milusińskich mimowie. Nowy dyrektor teatru chce, aby "Kubuś" był nie tylko miejscem prezentacji spektakli, ale miejscem spotkań i rozwijania nieograniczonej wyobraźni dziecięcej. To dobry kierunek i choć "Psoty Wróbelka" nie końca spełniają swoją rolę, trzymam kciuki za powodzenie kolejnych działań.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji