Artykuły

Gdańsk. Premiera "Tajemnicy kina" w Teatrze Miniatura

Spektakl "Tajemnica kina" według książki z serii "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" Martina Widmarka ze Szwecji wystawi 8 listopada Teatr Miniatura w Gdańsku. To już druga adaptacja sceniczna tego bestselleru przełożonego na ponad 20 języków.

Pierwsze przedstawienie "Tajemnicę diamentów", według jednego z tytułów Widmarka, Teatr Miniatura pokazał w kwietniu tego roku. Oba spektakle są pierwszymi na świecie adaptacjami scenicznymi "Biura detektywistycznego Lassego i Mai".

W "Tajemnicy kina", podobnie jak podczas pierwszego spektaklu, częścią inscenizacji jest miniaturowa makieta miasta, którego architektura nawiązuje do charakterystycznych budowli Gdańska. Po jego ulicach będzie poruszać się kamera rejestrująca wybrane sceny. Będzie to widoczne dla widzów na dużym ekranie.

W kolejnej odsłonie teatralnego serialu widzowie zajrzą do wnętrza jednego z budynków na makiecie - kina Rio. Będzie w nim wyświetlany film animowany. Na ścianach zawieszone zostaną plakaty i zdjęcia, które regularnie będą zmieniane - jak w prawdziwym kinie.

- Tym razem Lasse i Maja mają nową zagadkę do rozwiązania - ktoś kradnie psy mieszkańców miasteczka Valleby i żąda za nie ogromnych okupów - powiedział we wtorek dziennikarzom autor adaptacji oraz reżyser spektaklu "Tajemnica kina" i wcześniejszej "Tajemnicy diamentów" Ireneusz Maciejewski.

Reżyser dodał, że w "Tajemnicy kina" uważni widzowie zobaczą kilka nawiązań do pierwszej części. Zapewnił jednak, że nowe przedstawienie będzie w pełni zrozumiałe i dla tej części publiczności, która nie widziała "Tajemnicy diamentów".

Seria książek dla dzieci "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" opowiada o dwójce przyjaciół z klasy, którzy zakładają agencję detektywistyczną i pomagają rozwiązywać zagadki w fikcyjnym miasteczku Valleby.

33-letni Ireneusz Maciejewski, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Ma na swoim koncie kilkanaście przedstawień m.in. "Dzień dobry, Świnko" Janoscha w Teatrze Guliwer w Warszawie i "Kto rozśmieszy pechowego nosorożca" Leszka Kołakowskiego w Teatrze im. H.Ch. Andersena w Lublinie. Autorem lalek i scenografii jest Dariusz Panas, muzykę do "Tajemnicy kina" przygotował trójmiejski zespół Old Time Radio.

Przed premierą "Tajemnicy kina" w teatrze odbędą się warsztaty dla dzieci z udziałem Martina Widmarka oraz ilustratorki jego książek Heleną Willis.

Cykl "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" jest międzynarodowym bestsellerem, doczekał się już przekładów na ponad 20 języków. Do tej pory seria sprzedała się w nakładzie 2,5 mln egzemplarzy na całym świecie.

W Szwecji ukazały się 22 tytuły z serii "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai". Na podstawie książek powstał film i serial. W Polsce przetłumaczono 17 książek z serii Widmarka.

Martin Widmark od 2004 r. otrzymuje nieprzerwanie nagrodę Bokjuryn. To szwedzkie wyróżnienie literackie przyznawane co roku przez jury dziecięce dla ulubionej książki.

Autor "Biura detektywistycznego Lassego i Mai" urodził się w 1961 r. Linkoping w Szwecji. Obecnie mieszka w Sztokholmie. Zanim zaczął pisać książki dla dzieci był nauczycielem w szkole na przedmieściach stolicy Szwecji, do której uczęszczały dzieci imigrantów różnych narodowości. Pisarz nazywany jest często "dziecięcą Agathą Christie".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji