Jan Klata, niepodległość i "Dumanowski"
Zanim Jan Klata zasiądzie w dyrektorskim fotelu szefa Starego Teatru, spotka się z aktorami w innej scenerii: na antenie Radia Kraków odbędzie się premiera słuchowiska w jego reżyserii i adaptacji Sebastiana Majewskiego.
Jeden z najsłynniejszych i bardziej kontrowersyjnych reżyserów zmierzy się ze współczesną powieścią Wita Szostaka "Dumanowski". Dodajmy, że nowy dyrektor planuje też w Starym Teatrze dwa biograficzne spektakle warsztatowe o tym samym tytule zaplanowane w koprodukcji z krakowską PWST.
Jak zapewniają wydawcy, "Dumanowski to opowieść o fikcyjnym bohaterze narodowym, który żyje przez 123 lata rozbiorów. Jest sowizdrzałem i dandysem, weteranem i dziennikarzem, partyzantem i politykiem, pustelnikiem i mężem stanu. Losy ludzi, którzy spotkają go na swej drodze, potoczą się zupełnie inaczej, niż w znanej nam historii".
Premiera słuchowiska przewidziana jest na 11 listopada.
A co zafascynowało Jana Klatę w "Dumanowskim"?
- Przede wszystkim pomysł na tę powieść i jej konstrukcja - powiedział nam reżyser. - Styk fikcji i prawdy jest zwykle dla mnie najbardziej interesujący. A ta historia opowiada o zdarzeniach, które nie miały miejsca, ale tak naprawdę mogły się zdarzyć. To rzecz o Dumanowskim, bohaterze, którego losy splatają się z życiem znanych historycznych postaci na przestrzeni 123 lat rozbiorów. Ta historia nie opowiada wprost o nas, a paradoksalnie o nas mówi najwięcej. Kiedy czytam tę biografię Dumanowskiego autorstwa Szostaka, to właśnie Duma-nowski jest dla mnie bardziej prawdziwy i fascynujący niż wielu historycznych ojców naszej niepodległości. Ta książka jest niezwykle krakowska, koncentruje się wokół Krakowa - ośrodka polskości, co stanowi dodatkowy moment fascynacji dla mnie, człowieka nie z Krakowa.
Wraz z Dumanowskim i Szostakiem poznaliśmy, ja i Sebastian Majewski, z którym pracujemy nad słuchowiskiem, niezwykłość polskiej i krakowskiej historii na przestrzeni 123 lat, od roku 1795 do 1918. Poznaliśmy wiele smakowitych kąsków, których nie znaliśmy, z życia Mickiewicza, Słowackiego, Piłsudskiego, dowiedzieliśmy się sporo o krakowskim Kleparzu. Zapraszamy na słuchowisko 11 listopada, a w przyszłym roku na spektakle teatralne. Zależy nam na tym, by maksymalnie wycisnąć potencjał tej powieści zarówno na antenie jak i w żywym planie - powiedział nam Jan Klata.
Akcja słuchowiska toczyć się będzie na antenie Radia Kraków przez cały dzień - budując interakcję z kolejnymi, zmieniającymi się elementami programu. I jak zapewnia Marcin Pulit, prezes Radia Kraków, formuła słuchowiska będzie zaskakująca.