Artykuły

Kraków. Sezon w pełni - teatry w listopadzie

Ten miesiąc należeć będzie do znakomitych twórców teatru plastycznego, których prace obejrzymy podczas drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy Materia Prima. Forma-Maska. Krakowskie teatry nie oddają jednak pola i szykują dla nas kilka premier. Warto dowiedzieć się również, co dzieje się za granicami Krakowa i zajrzeć do kin na taneczne i operowe transmisje.

Spektakle premierowe

W listopadzie na Dużej Scenie Teatru im. J. Słowackiego Iwona Kempa wystawi "Za chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć" współczesnego mistrza skandynawskich klimatów Petera Asmussena. Duński dramaturg, współautor scenariusza Przełamując fale Larsa von Triera, pozwala nam tym razem wniknąć w skomplikowane koleje życia bohaterek, których opowieści prowadzą do bulwersującego i niespodziewanego zakończenia. Asmussena, spadkobiercę tradycji Strindberga i Ibsena, interesuje przede wszystkim człowiek - postawiony w konkretnej sytuacji, w zderzeniu z innym człowiekiem, z jego emocjonalnością i uczuciami. Premiera planowana jest na 24 listopada.

Krzysztof Jasiński zaprasza widzów do wspólnej wędrówki tropami przemian duszy polskiej - na scenie Teatru Stu zobaczymy "Wędrowanie", drugą część tryptyku według Wyspiańskiego, w tej odsłonie oparte na "Wyzwoleniu". "Stanisław Wyspiański - najbardziej polski, najbardziej krakowski artysta, napisał jakże aktualną dzisiaj sztukę. Niezwykle efektowną, wymagająca aktorstwa najwyższej próby. Taki zespół zebrał Krzysztof Jasiński" - zaprasza Teatr Stu, a uwagę zwracają wyjątkowe kostiumy, oprawa plastyczna muzyka na żywo, śpiew i efekty specjalne.

Projekt Piotra Ratajczaka "Niewierni" (premiera 8 listopada) w Teatrze Łaźnia Nowa to zbiorowa wypowiedź artystyczna aktorów, odtwarzających prawdziwe świadectwa apostazji, oparte na osobistych relacjach i materiałach reportażowych. Widz śledzi rekonstrukcję drogi duchowej bohaterów spektaklu, zdarzeń i refleksji, które doprowadziły ich do decyzji o odejściu z Kościoła. Dlaczego ludzie wychowani i żyjący we wspólnocie wierzących nie chcą dłużej określać w ten sposób swojej tożsamości? Jakie osobiste dramaty kryją się za jednostkowym aktem apostazji? Spektakl, wyprodukowany w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, inauguruje tematyczny cykl prapremier pod hasłem "Niedowiara". Kolejne spektakle wyreżyserują Piotr Cieplak, Wiktor Rubin, Radek Rychcik, Zenon Fajfer, Michał Zadara i Bartosz Szydłowski.

W Teatrze Barakah na 9 listopada zaplanowana jest prapremiera chorwackiej sztuki Asji Srnec Todorović "Martwe wesele" w reżyserii Any Nowickiej. Tekst został specjalnie przetłumaczony dla Teatru Barakah przez Agnieszkę Cielestę i Leszka Małczaka. Będzie mrocznie, symbolicznie i pesymistycznie.

Na Scenie Teatru Zależnego Wiesław Hołdys wystawi z Teatrem Mumerus sztukę "Tajemnik", w którym - oprócz dawnych wierzeń w demony i wiedźmy - pojawią się także czary mechaniczne, doprowadzające do buntu samolotów, samochodów, a nawet rozwścieczonych granatów ręcznych, które zaczynają ryć pod ziemią niczym krety. "Światem Tajemnika rządzi jakieś licho. Takie, co to łobuzuje i potrafi narobić hałasu - przyszło na kolację i wszystkim łyżki z rąk powytrącało, a co było nagotowane do zjedzenia - pożarło. A potem spragnione wyssało ze wszystkich krew, zostawiwszy tylko jedno niemowlę w kołysce na rozmnożenie" - opisują twórcy. W spektaklu wykorzystano fragmenty "Klechd polskich" Bolesława Leśmiana oraz "Baśni o żelaznym wilku" Światopełka Karpińskiego. Premiera spektaklu 26 listopada.

Spektakle gościnne

W nowohuckim teatrze wystąpi 25 i 26 listopada hiszpańska grupa La tristura ze spektaklem "Materia Prima". Inscenizacja jest rezultatem długich studiów poświęconych dziedzictwu, edukacji i przyszłości zakończonych projektem Trylogia sentymentalnej edukacji (Trilogy ot the Sentimental Education). Itsaso Arana, Pablo Fidalgo, Violeta Gil i Celso Giménez - czworo członków powstałego w Madrycie w 2004 roku zespołu - skupiło się na badaniu nowych scenicznych języków poprzez tworzenie nowych, własnych słów.

19 listopada wieczór w Krakowie rozświetlą gwiazdy: Joanna Liszowska, Katarzyna Zielińska, Jerzy Bończak, Marcin Zarzeczny, Przemysław Sadowski, Marcin Troński i Zdzisław Wardejn wystąpią na Dużej Scenie Teatru Bagatela w inscenizacji kryminalnej farsy Robina Hawdona. "Lewe interesy" (reż. Jerzy Bończak) to dowcip, zaskakujące zakończenie oraz przerysowany humor.

Również na Dużej Scenie Bagateli 26 listopada gościnny występ w spektaklu "Oskar dla Emily" (aut. Folker Bohnet i Alexander Alexy, reż. Romuald Szejd) dadzą Ewa Wiśniewska i Leszek Teleszyński jako para doświadczonych aktorów, szykujących się na oscarowy wieczór. Choć kłócą się o wszystko, w jednym są zgodni: od rzeczywistości wolą odgrywanie ról - tych z klasyki teatru i kina oraz tych, które na bieżąco tworzą, odmawiając przyjęcia do wiadomości istnienia świata realnego. Ten świat jednak puka do ich drzwi pod postacią Jeffa, młodego człowieka dostarczającego do domów posiłki.

Z kolei 24 listopada w Kijów.Centrum narodowe stereotypy obalać będą Tamara Arciuch, Bartek Kasprzykowski i Bartosz Opania. "Pod niemieckimi łóżkami" w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego to teatralna impresja na temat książki Justyny Polańskiej, wydanej w Niemczech pod tym samym tytułem. Historia o niemieckich brudach, polskich celebrytach oraz blaskach i cieniach sławy. Sztuka przeznaczona jest dla widzów dorosłych!

Transmisje na żywo

W październiku w Kijów.Centrum wystartowały transmisje na żywo z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. 10 listopada brytyjski kompozytor Thomas Ads będzie dyrygował orkiestrą Met podczas transmisji "Burzy" swojego autorstwa, która doczekała się miana współczesnego arcydzieła. Na scenie odtworzono wnętrze teatru La Scala, gdzie na magicznej wyspie króluje Prospero, wygnany książę Mediolanu (w tej roli Simon Keenlyside). "Opera uchwyciła magię ostatniej sztuki Szekspira. Jest jak pudełko pełne czarownych trików dla mnie i projektantów scenografii" - zaprasza reżyser Robert Lapage.

Od listopada (do 30 maja 2013) na ekranie kina Mikro będziemy mogli podziwiać znakomitych tancerzy, dynamiczne układy i pełne emocji opowieści bez słów prosto z haskiego Nederlands Dans Theater. Na prezentację 15 listopada (Wieczór choreografów: Kylián/Inger/Walerski) złożą się cztery spektakle. Autorem "Sweet Dreams" i "Sarabande" jest Jiří Kylian, Czech, który przez blisko ćwierć wieku szefował holenderskiemu zespołowi. Powstały w 1990 roku "Sweet Dreams" - zagłębiając się w świat z nocnego koszmaru - pokazuje ironiczne spojrzenie na ludzką podświadomość. Wyjątkowo pomysłowy i bogaty w efekty wizualne Sarabande pozwala odkryć specyficzne poczucie humoru choreografa. Wieczór dopełnią dwie premiery, przygotowane przez choreografów z NDT (Medhi Walerski i Johan Inger).

Jesienny czas oznacza również powrót cyklu transmisji spektakli baletowych z Teatru Bolszoj w Moskwie - przedstawienia pokazywane będą zarówno w kinie Mikro, jak i w Kijów.Centrum. 25 listopada w Mikro zobaczymy "Córkę faraona" z muzyką Cesare'a Pugniego i choreografią Pierre'a Lacotte'a. Teatr Bolszoj jest międzynarodowym symbolem rosyjskiej kultury, a jego zespół baletowy, jeden z największych i najdoskonalszych na świecie, słynie z przepychu realizacji scenicznych i kunsztu tancerzy.

A w grudniu kolejna już odsłona festiwalu Boska Komedia... Aż się ciśnie na usta: jak ten czas leci :).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji