Artykuły

Dzieje teatru pierwszego - wspomina Zofia Stefańska

Premiera "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w reży­serii Jacka Woszczerowicza, która odbyła się 29 listopada 1944 roku w Lublinie wyznacza datę odrodzenia teatru w Polsce Ludowej.

TEATR zapoczątkował właściwie swoją działalność 12 sierpnia 1944 r., wystawiając "Mo­ralność pani Dulskiej" - wspomina ZOFIA STEFAŃ­SKA, aktorka, która od blisko 30 lat gra w teatrze lubelskim.

- Swoją pracę aktorską roz­poczęłam w następnym roku, zostając najpierw słuchaczką powstałej w kwietniu w 1945 r. pierwszej w wyzwolonym kra­ju - szkoły dramatycznej, której dyrektorem był Karol Borow­ski, a współorganizatorem i pedagogiem Eleonora Ossowska. Szkoła istniała 5 lat. Ukończyło ją około 30 osób m.in.: Wiesław Michnikowski, Wojciech Siemion, Maria Szczechówna, Maria Górecka, Stanisław Olejnik, Krystyna Wójcik. Wielkim wyróżnie­niem i przeżyciem było dla mnie powierzenie mi drob­nego, epizodu w "Świeczniku" Musseta, reżyserowanym przez K. Borowskiego.

NASZE, przedstawienia w pierwszym okresie po­wojennym odbywały się zawsze przy szczelnie wypeł­nionej sali, chociaż nie zawsze starczało siedzących miejsc. Gorące były reakcje widzów. Gdy zaczęliśmy z przedsta­wieniami wyjeżdżać w teren - był to sezon 1947/48 - spo­tykaliśmy się z równie ujmu­jącymi przyjęciami. Np. w Biłgoraju do zimnej, drew­nianej szopy, do której okna­mi pozbawionymi szyb wpa­dał śnieg, przyszedł nadkomplet widzów z kocami i je­dzeniem.

LUDZIE, którzy przewinęli się przez deski tej sceny sprawiali, że zaw­sze coś ciekawego się działo. Oto kilka nazwisk: Antoni Fertner, Ryszarda Hanin, Jan Kreczmar, Czesław Wołłejko, Jacek Woszczerowicz, Aleksander Zelwerowicz, Jan Świderski, Stanisław Mikulski, Zofia Kucówna, Halina i Jan Machulscy. Reżyserowali: J. Woszczerowicz, J. Kreczmar, K. Borowski, M. Chmielarczyk, Z. Modrzewska, A. Hanuszkie­wicz, J. Słotwiński, K. Braun (obecny dyrektor) i inni.

Teatr w 1949 r. został upań­stwowiony (uprzednio był teatrem miejskim) i otrzymał imię Juliusza Osterwy. Brał udział w licznych spotkaniach i festiwalach teatralnych, zdo­bywając wyróżnienia i nagro­dy, występował gościnnie na wielu scenach w kraju i za granicą. Z Lublinem jestem związana od dzieciństwa i wbrew opinii, że aktor powinien często zmieniać miejsce pobytu - znajduję zadowolenie z pracy w tea­trze, w którym ją rozpoczyna­łam. To przywiązanie do "mo­jego" miasta i teatru szcze­gólnie silnie daje znać o sobie przy okazjach różnych jubi­leuszy i uroczystości np. takich jak obecnie: 30-lecia lubel­skiej sceny i odrodzenia teatru w Polsce Ludowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji