Artykuły

Gdańsk. Wkrótce premiera "Tajemnicy kina" w Miniaturze

Gwiazdy amerykańskiego kina pojawią się w spektaklu dla dzieci przygotowywanym w gdańskim Teatrze Miniatura. Lalki przypominające Woody'ego Allena, Sylwestra Stallone i Johnny'ego Deppa i zagrają w najnowszej części serialu detektywistycznego - "Tajemnica kina".

"Tajemnica kina" to jedna z części bestsellerowego szwedzkiego cyklu kryminałów dla dzieci - "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" Martina Widmarka i Heleny Willis. Seria książek została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków. Widmark nazywany jest "Agatą Christie dla dzieci" - pisze proste, dowcipne kryminały, których akcja toczy się zawsze w małym miasteczku Valleby. Ich bohaterowie, Lasse i Maja, pomagają rozwikłać zagadki miejscowemu komisarzowi policji albo robią to na własną rękę. Światowa teatralna prapremiera pierwszej części cyklu, "Tajemnicy diamentów", odbyła się wiosną w gdańskim Teatrze Miniatura. 8 listopada w Gdańsku widzowie zobaczą "Tajemnicę kina", kolejną część detektywistycznego serialu. W Teatrze Miniatura trwają ostatnie przygotowania do spektaklu.

- Postanowiłem utrudnić nieco zadanie widzom i skomplikować opowieść Widmarka - opowiada reżyser i autor adaptacji, Ireneusz Maciejewski. - Wprowadziłem do tej historii dodatkową postać, sławną aktorkę Ivę Ross, która przyjeżdża do Valleby na premierę swojego filmu, zmieniłem też charaktery niektórych postaci. Przygotowując się do scenicznej adaptacji książki, kupiłem sobie nawet "Poradnik detektywa" dla młodych czytelników. Zależało mi na tym, żeby zagadka była trudna do odgadnięcia, a bohaterowie posługiwali się sprawdzonymi metodami detektywistycznymi.

W "Tajemnicy kina", tak jak w pierwszej części serialu, aktorzy będą wciągać widzów do akcji przedstawienia i prosić ich o pomoc w rozwiązaniu zagadki. Na scenie znów pojawi się makieta szwedzkiego miasteczka, na której uważni widzowie wypatrzą jednak również charakterystyczne gdańskie budynki (m.in. Zieleniak i fontannę Neptuna). Część akcji, która rozgrywa się w stworzonym z detalami miniaturowym miasteczku śledzić będzie kamera, a obraz z niej zobaczymy na ustawionym na scenie ekranie. Specjalnie do tego spektaklu powstała również makieta kina w Valleby z prawdziwym ekranem, na którym wyświetlany będzie film.

- Bawimy się konwencją filmu w filmie i w teatrze - mówi Ireneusz Maciejewski.

Twórcą scenografii i lalek w przedstawieniu jest Dariusz Panas. Jego projekty nawiązują do charakterystycznych ilustracji Heleny Willis do książek Widmarka, ale zaskakują też zabawnymi pomysłami. W nowym spektaklu kilka lalek, pracowników kina w Valleby, przypominać będzie gwiazdy amerykańskiego kina. Na scenie pojawi się m.in. Woody Allen, Johny Depp i Sylwester Stallone. Widzowie zobaczą też bohaterów znanych z poprzedniej części, m.in. ucharakteryzowanego na Elvisa Presleya złodzieja diamentów Lollo Smitta.

- "Tajemnica diamentów" cieszyła się w Gdańsku sporym zainteresowaniem widzów - mówi Agnieszka Kochanowska, rzecznik Teatru Miniatura. - Pokazywaliśmy ten spektakl ostatnio w Toruniu, na Międzynarodowym Festiwalu Lalek "Spotkania". Wszystkie bilety zostały sprzedane z dużym wyprzedzeniem. Na premierę "Tajemnicy kina" przygotowujemy już dla dzieci gadżety i zagadki związane ze spektaklem.

Na listopadową premierę "Tajemnicy kina" do Gdańska przyjadą Martin Widmark oraz Helena Willis.

Na zdjęciu: projekt scenografii Dariusza Panasa

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji