Artykuły

Toruń. Złoty Anioł dla Krystyny Jandy

Krystyna Janda, wybitna aktorka i reżyserka, odbierze Złotego Anioła Tofifest za Niepokorność Twórczą. Ta specjalna nagroda przyznawana jest największym twórcom polskiego i europejskiego kina.

Laureatami tego filmowego wyróżnienia byli już Janusz Gajos, Bogusław Linda i Jerzy Stuhr. Krystyna Janda odbierze Złotego Anioła 25 października. Później specjalnie dla widzów festiwalu zaprezentuje swój znakomity monodram "Shirley Valentine" [na zdjęciu].

Janda należy do najbardziej zapracowanych polskich artystek: gra w teatrze i filmie, śpiewa, reżyseruje, pisze felietony, wydała osiem płyt i pięć książek. Wielokrotnie była nagradzana jako najpopularniejsza i najbardziej ceniona aktorka. W ankietach przeprowadzanych w polskiej prasie na koniec wieku, wybrana przez widzów na największą polską artystkę stulecia.

Urodziła się w Starachowicach w 1952 roku. Ukończyła wydział aktorski w Akademii Teatralnej w Warszawie. Dyplom otrzymała w roku 1975 i zadebiutowała w teatrze rolą Doriana Graya w "Portrecie Doriana Graya" Osborna i rolą Niny Zarzecznej w spektaklu "Czajka"" Antoniego Czechowa. Debiutem filmowym w tym samym roku była dostrzeżona przez krytykę i publiczność rola Agnieszki w "Człowieku z marmuru" Andrzeja Wajdy.

Od 20 lat gra nieprzerwanie w filmach, teatrach i telewizji, a od dziesięciu także reżyseruje i dla teatru, i dla telewizji. Ma na swoim koncie także reżyserię filmu fabularnego "Pestka" według powieści Anki Kowalskiej. W teatrze zagrała około 50 ról. Miała w swoim repertuarze wiele monodramów. Zagrała także około 45 ról od klasycznych do współczesnych w Teatrze Telewizji.

- Gdybym nie wierzyła, że teatr potrafi odmienić człowieka, to nie stałabym na scenie z taką emocją, a gram 300 spektakli rocznie - mówiła w jednym z wywiadów. - Teatr to miejsce niezwykłe, gdzie ludzie wymieniają się poglądami, posługując się wybitną literaturą. Miejsce elitarne. Ja wychodząc na scenę, dialoguję z publicznością. To ani sposób pouczania, ani występ artystyczny, który ma pokazać mój kunszt i umiejętności. Zajmowanie się na co dzień takimi sprawami jak miłość, wierność, bohaterstwo to życie arystokraty duchowego. Żyjemy życiem uprzywilejowanym.

Janda wcieliła się w około 50 ról w filmach fabularnych i jest nazywana aktorką Andrzeja Wajdy. jako że debiutowała w "Człowieku z marmuru", a potem grała jeszcze w "Człowieku z żelaza", "Dyrygencie" i "Bez znieczulenia".

Jest laureatką wielu nagród przyznawanych w Polsce i za granicą. Za rolę w filmie "Przesłuchanie" dostała Złotą Plamę na festiwalu w Cannes, a za rolę w filmie "Zwolnieni z życia" Waldemara Krzystka - nagrodę Srebrnej Muszli na festiwalu w San Sebastian. Zagrała dziesięć ról w filmach produkowanych w Europie. Za rolę w obrazie "Laputa" Helmy Sanders-Brahms dostała nagrodę na festiwalu w Montrealu. Pojawiła się także w kilku niemieckich i francuskich serialach telewizyjnych.

Janda jest też założycielką pierwszej po 1945 roku prywatnej sceny teatralnej w Polsce - otwartego w 2005 roku w Warszawie Teatru Polonia.

Ta scena według niej miała być artystycznym teatrem środka. "Trzy siostry" Czechowa, które zainaugurowały działalność dużej sceny, gra od sześciu lat. 150 razy wystawiali już "Szczęśliwe dni" Becketta.

- Polonia ma 260 miejsc, Och-Teatr 450. Utrzymanie instytucji okazało się tak drogie, że nie możemy wystawiać tylko takich rzeczy, jak "Koza, albo kim jest Sylwia" Albee'ego z wybitną rolą Piotra Machalicy albo "Wassa Żeleznowa" Gorkiego. Każdy ambitny tytuł muszę obudowywać dwoma, trzema, które są lżejsze. I jeśli tak dalej będzie szło, to będę musiała zrobić sezon samych fars, oczywiście najlepiej wyreżyserowanych i zagranych, ale takich, w których nie chodzi o nic poza zabawą, ale które utrzymają teatr - opowiada Janda.

Spotkanie z Krystyną Jandą odbędzie się 25 października o godz. 16 w Baju Pomorskim przy ul. Piernikarskiej 9. Przedstawienie "Shirley Valentine" zobaczymy zaś o godz. 19. Zakup biletów w przedsprzedaży online na stronie festiwalu www.tofifest.pl potrwa do 19 października br. włącznie. Od 20 października bilety można zdobyć bezpośrednio w kasie teatru.

Cena wejściówek w przedsprzedaży - 65 zł, od 20 października cena biletu wynosi 75 zł. Monodram Krystyny Jandy jest wydarzeniem oddzielnie biletowanym, także dla posiadaczy karnetów na Tofifest.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji