Artykuły

Małopolski Ogród Sztuki zakwita jesienią

Usytuowany między ulicami Rajską i Szujskiego MOS to trzy piętra, w których znalazło się miejsce na salę koncertową, kinową i multimedialną bibliotekę, w której zgromadzono morze książek, dzieł muzycznych i plastycznych. Wszystkie w formie elektronicznej. Dziedziniec zaś ma stać się miejscem happeningów i plenerowych wystaw - pisze Monika Jagiełło w Polsce Gazecie Krakowskiej.

Wybudowane z końcem XIX w. obiekty były na początku ujeżdżalnią koni. Zimą mieszkańcy jeździli tu na wrotkach. Co ciekawe, spotykały się tu też pierwsze Polki walczące o emancypację kobiet. Ale do czasu, gdy w 1909 r. pojawił się teatr. Jego widownia była początkowo nieogrzewana, ale mogła pochwalić się popularnymi wodewilami. Po przejęciu tego miejsca przez radę miejską i generalnym remoncie w 1916 r., teatralny budynek mógł pomieścić już 800 osób i był naprawdę imponujący.

Z początkiem lat 30. teatralna scena ustąpiła miejsca galerii. Później było już tylko gorzej: miejsce służyło za magazyn teatralny i niszczało po cichu. Decyzja o rewitalizacji zapoczątkowała kilka lat prac, których efekty od dziś możemy podziwiać.

Jeśli MOS wzbudził skojarzenia z Pawilonem Wyspiański, to trop jest słuszny. Oba projekty łączy osoba architekta Krzysztofa Ingardena. Znakiem rozpoznawczym lekkiej konstrukcji są ruchome płytki - podobne do tych z fasady budynku przy pl. Wszystkich Świętych.

Usytuowany między ulicami Rajską i Szujskiego MOS to trzy piętra, w których znalazło się miejsce na salę koncertową, kinową i multimedialną bibliotekę, w której zgromadzono morze książek, dzieł muzycznych i plastycznych. Wszystkie w formie elektronicznej. Dziedziniec zaś ma stać się miejscem happeningów i plenerowych wystaw.

Kuratelę nad miejscem objęły Teatr im. J. Słowackiego oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna. - Młodzi twórcy potrzebują dziś multimedialnej sali, której w Krakowie brak. MOS stworzy miejsce do łączenia sztuk - tłumaczył niedawno dyrektor Teatru im. Słowackiego, Krzysztof Orzechowski.

W takim duchu zaplanowano otwarcie Ogrodu. Przy użyciu nowoczesnych technik, łączących mapping 3D z pokazami wykorzystującymi technologie laserowe, animacje, projekcje filmowe i muzykę, odbędzie się spektakl "Tożsamość miejsca" (pt. godz. 19.30). Przypomni on losy terenów, w którym powstał MOS. Całość, oparta na materiałach archiwalnych, będzie zapowiedzią przyszłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Mappingu.

Tego wieczorem odbędzie się także koncert Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod batutą maestro Krzysztofa Pendereckiego. Poprzedzi go otwarta dla publiczności próba (godz. 11).

W sobotę będzie można zobaczyć wystawę projektów Krzysztofa Ingardena (godz. 17), zaś w niedzielę pierwszy filmowy pokaz. Będzie to obraz "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa (godz. 17). W pokazie weźmie udział żona reżysera.

Gdzie i kiedy:

Piątek 19.10, Sobota 20.10

Miejski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12

Piątek godz. 19.30, wstęp za zaproszeniami,

Sobota: wstęp biletowany (bilety w kasie Teatru im. Słowackiego)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji