Artykuły

Warszawa. Książka Stangreta o Gostomskim

17 października w Galerii Foksal odbędzie się promocja książki Lecha Stangreta "Zbigniew Gostomski. Ad rem".

Spotkanie poprowadzi Lech Stangret. Udział wezmą: Zbigniew Gostomski, Wiesław Borowski, Zbigniew Belowski.

Publikacja poświęcona dziełu Zbigniewa Gostomskiego ogniskuje się wokół ukazania wszystkich najważniejszych etapów rozwoju twórczości artysty od pierwszych obrazów - przedmiotów optycznych, aż do prac powstałych w ostatnich latach. Istotnym jej uzupełnieniem jest zaakcentowanie wielości form twórczej aktywności Gostomskiego - od współpracy w działaniach Galerii Foksal, poprzez pracę dydaktyczną w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, aż po partycypację w spektaklach Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora. Książka ma ambicję być (w miarę możliwości) pełnym kompendium wiedzy o drodze twórczej Gostomskiego (zawiera m.in. katalog prawie wszystkich jego prac, kalendarium ze spisami wystaw i obszerną bibliografię). Część albumową publikacji oraz projekt graficzny obwoluty i okładki przygotował sam artysta. Jest to pierwsza próba całościowego ujęcia jego dzieła.

Zbigniew Gostomski (urodzony w 1932 r. w Bydgoszczy) - polski malarz, autor wielu nowatorskich wydarzeń artystycznych, profesor ASP w Warszawie. W latach 1953 - 1959 studiował Malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Pracowni prof. Michała Byliny. Współzałożyciel Galerii Foksal w Warszawie, z którą współpracuje do dziś. Aktor w Teatrze Cricot 2. Laureat wielu nagród w dziedzinie malarstwa, m.in. nagrody im. C.K. Norwida w 1970r. Choć jego twórczość przybierała bardzo różne formy, jej cechą dominującą jest konsekwentna dyscyplina i rygor konstrukcji plastycznych. Do najsłynniejszych jego prac należą m.in. Zaczyna się we Wrocławiu (1970), Trójkąt Pascala (1973), Wieża Babel (1992).

Lech Stangret (urodzony w 1959 r. w Warszawie), kurator, krytyk i historyk sztuki. Ukończył Historię Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i tam też uzyskał doktorat. Był aktorem Teatru Cricot 2. Autor książki Tadeusz Kantor. Malarski ambalaż totalnego dzieła. Publikował m.in. w "Theatre of Poland", "Dekadzie Literackiej", "Atelier". Członek AICA. Był kuratorem wielu ekspozycji poświęconych współczesnym artystom, m.in. w Casa Mila w Barcelonie, La Bellone w Brukseli, CEAC w Strasburgu, Muzeum Sztuk Pięknych w Pradze, Muzeum Narodowym w Kijowie, Muzeum Współczesnym Wrocław. Pracuje w Galerii Foksal w Warszawie.

***

Kantor Balewicz GALERIA FOKSAL

Warszawa, ul. Foksal 1/4

Czynna: pn. - śr., pt., godz. 12.00 - 17.00; czw., godz. 12.00 - 19.00

tel./ fax 22 827 62 43, www.galeriafoksal.pl

Promocja książki: Lech Stangret Zbigniew Gostomski. Ad rem

17 października, środa, godz. 18.00

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji