Lublin. "Bracia Karamazow" w Krasnymstawie
W dniach 28-29 października "Bracia Karamazow" Teatru Provisorium prezentowane będą, w ramach programu Teatr Polska, w Krasnymstawie.
Spektakl Janusza Opryńskiego - laureata Nagrody TVP Kultura "Gwarancja Kultury 2012" uznany za "Wydarzenie Kultury 2011" przez Gazetę Wyborczą w Lublinie. W opinii krytyków teatralnych jedno z najwybitniejszych przedstawień minionego sezonu w Polsce.
"Bracia Karamazow" to najsłynniejsza powieść Dostojewskiego, próbująca opisać debatę XIX-wiecznej rosyjskiej inteligencji. Jest fenomenem, że pytania XIX-wiecznych Rosjan stały się pytaniami kolejnych pokoleń inteligencji w świecie. Młodzi ludzie z ochotą sięgali do tego tekstu, rozpoznając się w postaciach Iwana, Dymitra, Aloszy. Kobiety odnajdowały siebie w jakże niezwykłych postaciach Katii i Gruszy. Wracamy do tekstu dzisiaj, w XXI wieku, świadomi trudu jaki nas czeka, aby ten typ pytań, najsłynniejsze dialogi metafizyczne, pomieścić we współczesności, zderzyć ową rzeczywistość Dostojewskiego z twardą rzeczywistością dnia dzisiejszego. Chcemy niejako przebudzić Braci Karamazow, czyli jurodiwych, świętych, szaleńców, świętych idiotów, aby zmusili nas do odkrycia naszej duchowości.
Przez ostatni rok odbyliśmy publiczne próby czytane z Dostojewskim - cykl wykładów prowadzonych przez Profesora Cezarego Wodzińskiego, które uświetnialiśmy czytaniem fragmentów z powieści przez wybitnych polskich aktorów. Fragmenty z Dostojewskiego były specjalnie przetłumaczone przez Profesora. Nasza interpretacja głównych motywów "Braci Karamazow" Fiodora Dostojewskiego jest naznaczona jego rozumieniem Rosji. Jego dwa dzieła "Święty Idiota" oraz "Trans, Dostojewski, Rosja czyli o filozofowaniu siekierą" stały się naszymi głównymi lekturami przy pracy. Do projektu zaprosiliśmy wybitnych artystów, mających niezwykłe doświadczenie w kontakcie z klasycznymi tekstami literackimi.
Janusz Opryński
Teatr Provisorium "Bracia Karamazow"
Fiodor Michajłowicz Dostojewski
tłumaczenie: Cezary Wodziński
adaptacja tekstu: Janusz Opryński
reżyseria: Janusz Opryński
asystent reżysera: Adam Woronowicz
koordynator pracy artystycznej: Barbara Sawicka
obsada: Tomasz Bazan, Anastazja Bernad, Jacek Brzeziński, Romuald Krężel, Łukasz Lewandowski, Mariusz Pogonowski, Karolina Porcari, Magdalena Warzecha, Adam Woronowicz, Marek Żerański
ruch sceniczny: Tomasz Bazan
opracowanie muzyczne: Marek Dyjak
Kiedy:
28.10.2012, niedziela - godz. 17.00
29.10.2012, poniedziałek - godz. 11.00
Bilety: 38 zł normalny, 30 zł ulgowy
Krasnostawski Dom Kultury, ul. Okrzei 10
Kasa czynna codziennie w godzinach pracy KDK, tel.: 82 576 22 18; sekretariat wew. 10, kasa wew. 20
***
Teatr Polska jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców mniejszych miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej.
Celem projektu jest promocja ciekawego repertuaru wśród środowisk pozbawionych kontaktu z twórczością teatralną oraz zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny. Projekt ma także otworzyć możliwości współpracy między teatrami a ośrodkami kultury i ułatwić poznanie nowych miejsc i przestrzeni, w których można wystawić przedstawienie teatralne.
Inspiracją dla projektu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu. W tegorocznej edycji programu Teatr Polska weźmie udział 15 teatrów, które zaprezentują swoje przedstawienia 175 razy w 92 miejscowościach. Objazdy będą miały miejsce w okresie od lipca do grudnia 2012 roku.
Projekt realizowany w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego "TEATR POLSKA" ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji na stronie: www.polska.e-teatr.pl