Artykuły

Londyn. Gdański Teatr Szekspirowski w King's College

W październiku i listopadzie Gdański Teatr Szekspirowski zaprezentuje w Europie wystawę "Teatr dwóch czasów", prezentującą historię powstania w Gdańsku teatru szekspirowskiego. Pierwsza prezentacja - w Londynie.

Pierwsza prezentacja - w Londynie - będzie częścią Festiwalu "Metamorfozy" organizowanego przez King's College London. W Londynie wystawa zostanie pokazana w dniach 13-27 października w Somerset House, King's College London.

Kolejna odsłona planowana jest w listopadzie w Berlinie w Direktorenhaus. Prezentacja projektu GTS odbędzie się jeszcze w Chicago. W przyszłym planowane są też dalsze prezentacje wystawy "Teatr dwóch czasów" m.in. w Dortmundzie, Edynburgu, Warszawie oraz Wrocławiu.

Ideą wystawy, urządzonej w historycznych, bardzo wyjątkowych wnętrzach pałacu Somerset House, jest zaproszenie odbiorcy do odbycia podwójnej podróży - podróży w czasie i przestrzeniach Teatru. Jedna i druga będzie swoistą wizyta w Gdańsku - mieście, które przed laty wzbogacała obecność teatru elżbietańskiego, a w którym dzisiaj ów teatr się odradza. Przestrzeń wystawy zostanie symbolicznie podzielona na przeszłość i teraźniejszość z widokiem przyszłości. Przekraczając progi wystawy, jej widzowie znajdą się w Gdańsku XVII wieku, mając okazję poczuć powiew ówczesnej atmosfery miasta (które pełniło wówczas rolę międzynarodowego centrum kultury) i poznać początek historii Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Następnie, kierowani linią czasu, zostaną przeniesieni w teraźniejszość, gdzie będą mogli dotknąć Gdańska w czasie rzeczywistym i skąd będą mieli również możliwość zajrzeć w przyszłość, by zobaczyć wizje dzieła, kontynuującego tradycje sprzed lat.

Festiwal Sztuki i Nauk Humanistycznych (The Arts & Humanities Festival) to doroczne wydarzenie prezentujące osiągnięcia centrów badawczych Wydziału Sztuki i Nauk Humanistycznych w słynnym londyńskim King's College. W tym roku festiwal odbywa się w dniach 13-27 października 2012 a tematyką przewodnią są Metamorfozy: przeistoczenia i konwersje w sztuce i naukach humanistycznych na przestrzeni rozwoju ludzkości, od antyku do czasów obecnych. W ramach Festiwalu 13 października 2012, w godz. 14:00-16:00 odbędzie się panel dyskusyjny "Teatr Dwóch Czasów: współczesne rekonstrukcje wczesnego teatru nowożytnego" - inaugurujący wystawę. Wystawa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, Teatr Dwóch Czasów, wpisuje się w kontekst obecnie realizowanego przez King's College projektu związanego z twórczością Inigo Jones'a. Dyskusja odbywająca się pod patronatem London Shakespeare Centre z udziałem Shakespeare's Globe, Instytutu Polskiego w Londynie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego skupia się na wyzwaniach stawianych przez tego typu projekty. W panelu udział wezmą: Renato Rizzi (twórca projektu architektonicznego GTS), Profesor Jerzy Limon (Dyrektor GTS), Dr Farah Karim-Cooper, Ollie Jones, Profesor Ann Thompson, Profesor Gordon McMullan, Dr Sonia Massai. Po zakończeniu dyskusji odbędzie się uroczysty wernisaż wystawy w Inigo Rooms. Swój udział w otwarciu zapowiedział Ambasador RP Pan Witold Sobków oraz wiele innych osobistości ze świata sztuki, teatru i nauki.

Więcej informacji i pełen program imprezy na stronie internetowej: www.kcl.ac.uk/ahfest

Gdański Teatr Szekspirowski będzie pierwszym od ponad siedemdziesięciu lat teatrem dramatycznym w Polsce zbudowanym od podstaw. Idea rekonstrukcji teatru elżbietańskiego zrodziła się z oddolnej inicjatywy. 5 stycznia 1991 roku rozpoczęła działalność Fundacja Theatrum Gedanense, jej celem była budowa w Gdańsku teatru szekspirowskiego nawiązującego do pierwszego teatru publicznego w Polsce, który istniał w Gdańsku od początku XVII wieku i funkcjonował przez blisko dwa stulecia. Gdański Teatr Szekspirowski, jako instytucja kultury, kontynuuje ideę Fundacji Theatrum Gedanense - budowy teatru, realizowanego według projektu włoskiego architekta Renato Rizzi.

Budynek teatru zaprojektowany jest jako nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt, nawiązujący do XVII-wiecznego pierwowzoru, idealnie wpisujący się w otaczającą go zabytkową średniowieczno-renesansową zabudowę. Renato Rizzi dokonał istnej rewolucji w sposobie podejścia do rekonstrukcji obiektu historycznego: umieścił drewniane wnętrze elżbietańskie w ciężkiej, ceglanej bryle, niczym skarb w szkatułce. Owa szkatułka ma przy tym otwierany dach, przez co możliwe są przedstawienia pod gołym niebem, przy naturalnym świetle. Będzie to jedyne tego typu dzieło architektury stanowiące wielką atrakcję turystyczną, przyciągające gości z całego świata. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Gdański Teatr Szekspirowski jest instytucją kultury, której celem jest kreacja działań artystycznych, upowszechnianie kultury teatralnej oraz edukacja teatralna dzieci, młodzieży i nauczycieli. Instytucja współorganizuje Festiwal Szekspirowski w Gdańsku, jest też założycielem Teatru w Oknie przy ul. Długiej 50/51 w Gdańsku. Więcej informacji: www.shakespearetheatre.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji