Artykuły

Kielce. "Psoty Wróbelka" i zabawa dla widzów Teatru Kubuś

Nowy cykl spektakli dostosowanych do możliwości dzieci w wieku od 1 do 5 lat rozpoczną w sobotę "Psoty Wróbelka" w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś.

Przedstawienie będzie inauguracją cyklu teatralnych spotkań "Baja dla najnaja".

O tym, że będące kanwą przedstawienia "Psoty Wróbelka" teksty rymowanek o kłopotach wróbelka Elemelka nadal bawią dzieci, przekonywała podczas środowej konferencji reżyser Laura Słabińska.

- Wychowywałam się na wróbelku Elemelku i uważam, że są to teksty ponadczasowe i zabawne też dla dorosłych. Bawią, ale także uczą, bo nie są pozbawione morału. Język i długość przedstawienia dostosowaliśmy do możliwości trzylatków - powiedziała Laura Słabińska.

Samo przedstawienie jest zabawą w teatr na scenie. Troje bohaterów - dyrektor, pracownik techniczny i sprzątaczka - muszą wcielić się w role aktorów, którzy opowiadają na swój sposób dzieciom o przygodach wróbelka. Scenografię do spektaklu tworzył w trakcie prób sam zespół aktorski czyli Błażej Wawszczyk, Małgorzata Oracz i Andrzej Skorodzień.

- Wszystkie atrybuty aktorskie specjalnie ograniczyliśmy do minimum. To przedstawienie ma pokazać dzieciom, że uruchamiając wyobraźnię można się bawić w teatr. Dzięki takiemu zabiegowi możliwe jest także wystawianie tego spektaklu poza teatrem - powiedział dyrektor kieleckiego Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" Robert Drobniuch.

Dyrektor "Kubusia" zapowiedział także, że po przedstawieniu maluchy zostaną zaproszone do foyer teatru, gdzie będą mogły rysować na zawieszonych na ścianach tablicach swoje marzenia. To pierwsza, ale nie ostatnia zabawa pod nazwą "Baja dla najnaja".

- Planujemy organizowanie takich spotkań po przedstawieniach, wspólnym czytaniu książek czy jako element wizyty teatru w przedszkolu. Na każdym będziemy chcieli przez kolor, dźwięk czy ruch rozwijać maluchy. Chcemy żeby zapamiętały, żeby uczyły się teatru przez zabawę - powiedział Drobniuch.

"Psoty Wróbelka" to spektakl oparty na jednej z trzech rymowanych książeczek Hanny Łochockiej o przygodach wróbelka Elemelka. Poszczególne części cyklu powstały kolejno w 1955, 1962 i 1972 roku i były najpopularniejszymi utworami autorki, która wydała kilkadziesiąt książek dla dzieci.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji