"Lubiewo" najlepszą prapremierą!
XI Festiwal Prapremier w Bydgoszczy. Piszą Bogdan Dondajewski i Joanna Pluta w Gazecie Pomorskiej.
Blisko godzinę trwała wczoraj ostatnia debata jurorów przed wydaniem werdyktu jedenastego Festiwalu Prapremier. Jurorzy ogłosili go dopiero pół godziny przed północą, za to przy akompaniamencie gromkich braw najbardziej wytrwałych widzów. Grand Prix przyznano Teatrowi Nowemu z Krakowa za spektakl "Lubiewo" [na zdjęciu], adaptację słynnej książki o przejmującej historii dwóch podstarzałych gejów.
- To nagroda za bezkompromisowe i artystyczne przełamanie tabu w przedstawieniu z medialnym tematem - tak werdykt jury uzasadniła Aleksandra Semenowicz.
- Uznaliśmy, że odmienność seksualna była w ciągu ostatnich lat najważniejszym tematem, ale dopiero to przedstawienie pokazało jego prawdziwe blaski i cienie - dodaje drugi z jurorów, Jacek Cieślak.
Z 11 festiwalowych spektakli nagrodzono jeszcze aktorkę Jaśminę Polak za rolę córki w "Zbrodni" Teatru Polskiego z Bielska-Białej, a z aktorów Pawła Sanakiewicza za rewelacyjną postać zniewieściałego homoseksualisty w "Lubiewie". Nagrodę za reżyserię zgarnęła Ewelina Marciniak za "Zbrodnię", a za tekst wyróżniono Wojciecha Farugę i Jarosława Jakubowskiego za bydgoską produkcję "Wszyscy święci".
- Starałem się zaprosić na festiwal te przedstawienia, które tworzą pełny obraz aktualnej kondycji polskiego teatru. To właśnie było dla mnie najważniejsze i myślę, że się udało. - Same spektakle trzymały mniej więcej podobny, równy poziom - tak cały festiwal podsumował Paweł Sztarbowski, zastępca dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy i dyrektor artystyczny FP.
Gala wieńcząca tegoroczną edycję Festiwalu Prapremier trwała jeszcze długo po północy. Za to przed jej rozpoczęciem teatromani obejrzeli trzy ostatnie spektakle - jeden w sobotę i dwa jeszcze w niedzielę.
Pierwszy z nich to "Ciała obce" Teatru Wybrzeże z Gdańska. Tekst Julii Holewińskiej poruszył widzów przede wszystkim tragiczną historią marzeń o wolności, miłości, akceptacji, prawdzie i tolerancji. Główna oś fabuły to opowieść o Adamie, lubianym, cenionym działaczu opozycyjnego podziemia w czasach PRL-u, który po przekształceniach przeszedł wymarzoną operację zmiany płci. Został Ewą, kobietą, którą skrycie czuł się od dziecka. Równocześnie jednak został odrzucony przez rodzinę, przyjaciół i w końcu zepchnięty na margines, gdzie w zapomnieniu wegetował do końca życia. Postać tę świetnie zagrał Marek Tynda. Aktor raz wcielał się w mężczyznę, by po chwili prezentować pełen wachlarz uczuć, gestów i zachowań towarzyszących zwykle płci pięknej. Był przy tym wiarygodny, ale przede wszystkim budził szczere współczucie za całe zło upokorzeń, jakie dotknęło niezłomną Ewę oraz wstyd za nas samych... Polaków.
Z równie ciekawym przedstawieniem przyjechała na festiwal Grupa Coincidencia. Wczoraj teatr z Białegostoku pokazał "Krwawą jatkę", reżyserowane przez Łukasza Kosa wielowątkowe widowisko, bawiące widza różnymi konwencjami - od komedii po horror, od bajek po gorzką groteskę. Czwórka aktorów, przy pomocy sugestywnej muzyki raz przypominającej baśniowy klimat, a innym razem tani horror oraz przy pomocy surowej scenografii, przedstawiła historię pary niespełnionych aktorów. Bohaterowie za sławę, szacunek i pieniądze gotowi byli na wiele, nawet na mord, czy w końcu - współpracę z szalonym reżyserem, ucieleśnieniem szaleńca i diabła samego. Grupa Coincidencia z jednej strony zażartowała sobie ze środowiska artystycznego, ale przede wszystkim obnażyła bolączki współczesnego świata. "Krwawa jatka" była bowiem lekcją słodko-gorzką. Lekcją pokazującą, do czego mogą prowadzić ambicje pozbawione podstawowych wartości moralnych.
Festiwal zakończył się niezwykłym spektaklem Michała Zadary "Awantura warszawska. Waszyngton - Moskwa - Londyn". Multimedialne widowisko było rekonstrukcją wydarzeń 1944 roku, a dokładnie - awantury, jaką prowadziły rządy krajów tworzących koalicję antyhitlerowską. Widzowie mogli na dwa sposoby obejrzeć spektakl - z widowni, oglądając nagranie tego, co działo się na scenie, lub chodząc między aktorami i miejscami akcji.
Nowatorski spektakl pokazał wydarzenia związane z Powstaniem Warszawskim w sposób sugestywny i mocny jak materiał dokumentalny. Siedemdziesiąt minut chaotycznych dyskusji, odczytów i wymiany korespondencji, gorzko podsumowały działania polityków sojuszniczych państw. Na uwagę zasługiwała nietuzinkowa, surowa scenografia Roberta Rumasa. Bardzo dobry i mocny akcent na zakończenie XI Festiwalu Prapremier.