Poznań. Polski Teatr Tańca na festiwalu w Mińsku
Polski Teatr Tańca z Poznania wystąpił w sobotę w Mińsku z przedstawieniem "Minus 2" w ramach II Międzynarodowego Forum Sztuk Teatralnych "Teart". Polscy artyści zostali owacyjnie przyjęci przez publiczność.
Twórcą "Minus 2" (na zdjęciu) jest słynny izraelski choreograf Ohad Naharin, dyrektor artystyczny Batsheva Dance Company. Według jego słów "Minus 2" to forma rekonstrukcji. Spektakl stanowi kolaż kilku jego wcześniejszych przedstawień, ale jest jedną, spójną całością.
- Polski Teatr Tańca reprezentuje alternatywę baletu, czyli coś, czego u nas jeszcze nie ma. Mamy balet klasyczny, ale współczesnej, nowoczesnej choreografii nie. Dlatego chcieliśmy pokazać te spektakle białoruskiej publiczności - powiedziała PAP Anżelika Kraszewska, dyrektorka Centrum Sztuk Wizualnych i Artystycznych w Mińsku, które jest organizatorem festiwalu.
Publiczność reagowała na spektakl bardzo żywo. - Uważam, że to znakomity teatr - powiedziała PAP starsza pani. - Każdą etiudę można interpretować na różne sposoby. Mnie na przykład pierwsza skojarzyła się z Holokaustem, ale inni mogą na to patrzeć inaczej. To tym ciekawsze, że u nas takiego tańca nie ma.
W jednej z etiud ubrani w czarne garnitury i meloniki tancerze i tancerki zaprosili przedstawicieli publiczności na scenę. Wspólny taniec profesjonalnych artystów i widzów wzbudził aplauz widowni.
Jedna z zaproszonych na scenę kobiet powiedziała PAP: - Czułam się na scenie komfortowo, bo miałam dobrego partnera. To był świetny pomysł.
W niedzielę Polski Teatr Tańca pokazał "Desert" Pauliny Wycichowskiej, inspirowany "Małym Księciem" Antoine'a de Saint-Exupery'ego. Przedstawienie stanowi próbę spojrzenia na relacje między postaciami tej książki z perspektywy osoby dorosłej.
W ramach "Teartu" wystąpi też 18 i 19 października z przedstawieniem "Persona. Marilyn" Krystiana Lupy Teatr Dramatyczny z Warszawy.
- Chcemy pokazywać tendencje występujące w dzisiejszym teatrze polskim. Nie można nie pokazać Lupy, o którym się mówi, i najlepszych polskich spektakli. To są nieproste przedstawienia nawet dla polskiego widza, więc dla naszego również. Ale jest kategoria ludzi gotowych je oglądać. Lupa to mistrz, którego wielkości się nie kwestionuje - podkreśliła Kraszewska.
Tegoroczny "Teart" pokaże przedstawienia z Rosji, Białorusi, Litwy, Polski i Włoch.