Artykuły

Poznań. Premiera "Tragedii w lumpeksie"

5 października na Scenie Roboczej - Centrum Rezydencji Teatralnej, odbędzie się premiera projektu teatralnego Elsner_Kapral_Pawełska - "Tragedia w lumpeksie, czyli opowieść o przeciętnym Polaku (i Polce)"

Jest to kameralny projekt teatralny skupiający się na pojęciu statystycznego mieszkańca naszego kraju. Bogactwo materiałów źródłowych (raporty, sondaże, wyniki badań, itp.) w kontekście dynamiki przemian ostatnich lat, pozwala na zbudowanie intrygującego, nie da się ukryć, że bolesnego, choć w dużej mierze zabawnego portretu przeciętnego Polaka (i Polki). W krzywym zwierciadle prostych danych dostrzeżemy być może wiele niepokojących prawd, a może się z prawdą rozminiemy tak dalece, że trafimy na drugie dno? Umiejscowienie akcji spektaklu o takiej tematyce w punkcie sprzedaży odzieży używanej wydaje się rozwiązaniem niezwykle adekwatnym, pozwala także na zbudowanie odpowiedniego nastroju dla mającej się rozegrać tragedii. Bo tragedia przecież musi być...

Zespół przy pracy nad spektaklem korzystał (także) z materiałów:

zawartych na stronie lumpeksy.pl

zawartych w publikacji Marty Skowrońskiej pt.: "Drugie życie przedmiotów.

Second hand jako zjawisko społeczne" (Poznań 2009),

oraz opowieści Ilony Paluchowskiej, właścicielki "Ciuszka" (Skierniewice).

Spektakl dla widzów powyżej 15 roku życia.

ZESPÓŁ:

Kuba Kapral

Twórca teatralny. Animator działań grup: Koło Gospodyń Miejskich i LUDUCIOS. Współpracuje z Teatrem Porywacze Ciał, Teatrem Usta Usta Republika, Teatrem Ósmego Dnia i Teatrem Strefa Ciszy. Członek Teatru Palmera Eldritcha ("Jarzenie", "Alien") i grupy Circus Ferus ("Freak show"). Autor hepeningów i akcji ulicznych.

Agata Elsner

Absolwentka Kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, aktorka, performerka, manager kultury. Współpracowała z Teatrem Strefa Ciszy, Teatrem Biuro Podróży, a także w Teatrze Ósmego Dnia. Aktualnie współtworzy grupę Teatr Palmera Eldritcha. Tworzy własne akcje artystyczne: spektakl "Staruchy 2058" wraz z Kubą Kapralem, wyprodukowany przez Festiwal "madeinpoznan" oraz wiele innych projektów jako duet performatywny janicka_elsner. Brała udział w projektach finansowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz IAM.

Karolina Pawełska

Poznanianka na stałe związana zawodowo, sentymentalnie i towarzysko z tym miastem. Debiutowała w "Pułapce" w poznańskim Nowym, pracowała w Teatrze w Grudziądzu, Łodzi, Wrocławiu. Współpracowała również w kilku projektach z Lechem Raczakiem. Obecnie współpracuje z Teatrem Ósmego Dnia grając w "Czasie Matek" i "Paranoikach i pszczelarzach"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji