Artykuły

Muzyka - źródło dramatu

Jan Bernad, twórca Fundacji Muzyka Kresów, współpracuje z Tadeuszem Słobodziankiem przy realizacji spektaklu "Car Mikołaj".

W Teatrze Starym w Krakowie rozpoczęły się próby muzyczne do spektaklu "Car Mikołaj" Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Remigiusza Brzyka. O stronę muzyczną przedstawienia zadba Jan Bernad, założyciel lubelskiej Fundacji Muzyka Kresów, wybitny znawca pieśni tradycyjnych, historii muzyki ludowej i kultury muzycznej krajów Europy Środkowej i Wschodniej. - "W pieśni, w muzyce tkwią źródła dramatu. Dlatego muzyka, wierność tradycji, jest tak istotna w spektaklach o głębokim historycznym osadzeniu. Aktorzy nie znają śpiewu tradycyjnego" - mówi Jan Bernad.

To drugie spotkanie Jana Bernada z dramaturgią Tadeusza Słobodzianka. Bernad napisał muzykę do wystawionego w 1999 r. w Teatrze Nowym w Łodzi spektaklu "Prorok Ilja" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego; prowadził również warsztaty głosowe dla aktorów. "Prorokiem Ilją" Tadeusz Słobodzianek wygrał konkurs Ministerstwa Kultury na wystawienie polskiej sztuki współczesnej w 2000 roku. Zaś Jan Bernad otrzymał Nagrodę Indywidualną Ministra Kultury w tym konkursie. W 2000 roku "Prorok Ilja" pokazywany był na lubelskim festiwalu Konfrontacje Teatralne. Premiera "Cara Mikołaja" zapowiedziana jest na 8 grudnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji