Artykuły

Poznań. "Komornicka" na No Women No Art

Spotkanie z nową przestrzenią, z nowymi ludźmi - to główne idee V Festiwalu Twórczości Kobiet No Women No Art. Artystki wezmą miasto we władanie od 6 października. Jedną z atrakcji festiwalu będzie głośny spektakl "Komornicka. Biografia pozorna" Anity Sokołowskiej i Bartka Frąckowiaka.

Poprzednia edycja No Women No Art skupiała się na manifestacji obecności kobiet w mieście. Teraz przyszła kolej na "Spotkania" - wyjście poza centrum, do dzielnic, które uważane są za pustynie kulturalne.

Tam właśnie pojawią się Kioski Kultury. Tymczasowe ośrodki kulturalne staną na rynku Łazarskim, rynku Jagiellońskim i Osiedlu Chrobrego. Na Łazarzu spotkamy Elę Jabłońską, która zaproponuje nam "bAR-Ter" - wymianę sztuką. Odwiedzający punkt wspólnie z artystką ustalą wartość dziel i wymienią je na przedmioty lub usługi zaproponowane przez siebie. Pola Dwurnik na rynku Jagiellońskim zaprosi mieszkańców Rataj do wspólnego tworzenia i wysyłania pocztówek, natomiast Joanna Wowrzeczka na Osiedlu Chrobrego w swoim kiosku udostępni mieszkańcom przestrzeń do rozmowy i wspólnej zabawy.

Część muzyczna festiwalu to prezentacja zespołów, które narodziły się w czasie letnich warsztatów organizowanych przez NWNO i CK Zamek. Girls Rock! Poznań będzie prezentacją materiału, jaki przygotowały uczestniczki zajęć, dziewczyny w wieku od 14 do 19 lat. Stworzone przez nie zespoły (The Sliders, Black Poison, Wild Shadows i Pyzy Babci Gertrudy) zagrają na Dziedzińcu Masztalarni ramię w ramię z profesjonalistkami z grup Translola i Dre-koty.

W ramach programu filmowego obejrzymy retrospektywę twórczości Mirandy July w Kinie Muza, a w reaktywowanym specjalnie na czas trwania festiwalu Kinie Dąbrówka zobaczymy krótkometrażowe produkcje Amy Lockhart.

Sekcja teatralna to prezentacja spektaklu "Komornicka. Biografia pozorna" [na zdjęciu], który będziemy mogli obejrzeć w Teatrze Ósmego Dnia. Teatralne śledztwo ma przybliżyć widzom postać modernistycznej pisarki, która w połowie swojego życia spaliła swoje sukienki i zmieniła tożsamość, by od tej pory przybrać nazwisko Piotr Włast.

Festiwalowa moda będzie królowała w Concordia Design. Weźmiemy tam udział w warsztatach Fun Fashion Design Day. Organizatorki postanowiły tym razem pobawić się ekomodą, przedstawić ją z przymrużeniem oka. Zapisy na warsztaty przyjmowane są drogą mailową.

Wśród imprez towarzyszących warto wyróżnić Grę Miejską: Pozgranianki kolektywu Aleje Bibianny. W czasie zabawy przeszłość będzie przenikała się z teraźniejszością, a uczestnicy poznają historie niezwykłych kobiet, które żyły i działały w Poznaniu. Festiwal to również przestrzeń do debaty. W panelu dyskusyjnym "Do kogo należy miasto?" zaproszeni goście zastanowią się nad tym, jakie grupy społeczne realnie funkcjonują w Poznaniu. Rozmawiać będą m.in. Lucyna Marzec, Joanna Erbel, dr Andrzej W. Nowak i dr Kacper Pobłocki.

W czasie trwania imprezy w serwisie Allegro będzie można licytować pięć kolekcjonerskich numerowanych toreb festiwalowych. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na wsparcie produkcji filmu Karoliny Breguły - "Fire for Lovers".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji