Artykuły

Kraków. Capella dla juniora i seniora. W różnych punktach miasta

Capella Cracoviensis rozpoczyna nowy projekt edukacyjny. Podczas wtorkowych matinée, skierowanych dla juniorów i seniorów, dowiemy się m.in., co łączy muzykę, architekturę i malarstwo, poznamy najciekawsze formy i gatunki muzyczne, nie zabraknie oczywiście samej muzyki w najlepszym wykonaniu.

A wszystko to w najmniej wyeksploatowanych i specjalnie dobranych do programu miejscach Krakowa.

We wtorek 25 września (godz. 11, Aula bł. Jakuba, ul. Franciszkańska 4) krakowski zespół zainauguruje regularny cotygodniowy cykl "Koncerty dla juniora i seniora". To jednak nie jest kolejna propozycja spod znaku przymusowych audycji szkolnych z nudnymi zapowiedziami, w trakcie których młodzi z utęsknieniem zerkają na zegarek. Bez sztywnej atmosfery będzie można poznać nieznaną muzykę, zadać bez wstydu nurtujące pytania i współuczestniczyć w koncertach.

Kolejną innowacją jest grupa wiekowa, do której skierowano ofertę - zarówno dla 7 i 17-latków, jak i 77-latków. Wszak nie od dzisiaj wiadomo, że muzyka łączy pokolenia! Jak podkreślają organizatorzy, koncerty dla juniorów i seniorów nie oznaczają żadnej taryfy ulgowej zarówno pod względem jakości wykonania, jak i doboru wykonawców. Poprowadzą je wybitni muzycy oraz osobistości znane z Krakowa.

Capella chce nie tylko przybliżać rzadko wykonywaną muzykę, lecz także oswajać z atmosferą koncertową, również w sytuacjach towarzyskich. Wszystko to ma służyć wytworzeniu nawyku chodzenia na koncerty i obcowania ze sztuką.

Przez najbliższe trzy kolejne wtorki (25 września, 2 października, 9 października) tematem spotkań będzie muzyka przestrzenna. Zabrzmią "Missa brevis" Wolfganga Amadeusza Mozarta, "Salve Regina" Josepha Haydna, motety dwuchórowe Jana Sebastiana Bacha czy muzyka polskiego baroku. Wśród tematów cyklu znalazły się także "Muzyka domowa", "Antologia polifonii renesansowej", "Nihil novum - muzyka dawna, muzyka nowa" oraz "Teatr ludzkich namiętności".

Szczególnie starannie będą dobrane miejsca, w których zabrzmi muzyka: Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Małopolski Ogród Sztuk, Żydowskie Muzeum Galicja, Galeria Sztuki XIX w. w Sukiennicach, Aula bł. Jakuba przy kościele oo. Franciszkanów czy kościół ewangelicko-augsburski św. Marcina. Wtorkowe matinée potrwają aż do połowy czerwca. Szczegóły na stronie www.capellacracoviensis.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji