Artykuły

Białystok. Teatr na Festiwalu Inny wymiar

Cwaniak radziecki poprowadzi nas po Ukrainie z 1929 roku, Oksana Zabużko opowie o muzeum porzuconych sekretów, będą filmy, spotkania z reżyserami, spektakle i energetyczne koncerty. Zagrają Brytyjczycy z The Ukrainians, polsko-ukraiński Warszawa Kiyv Express, zaśpiewa łemkowska wokalistka. W piątek (21.09) zaczyna się Inny Wymiar

A to oznacza, że warto rezerwować sobie czas. 9 dni, 21 bardzo ciekawych imprez, w tym większość za darmo. Białostocki Ośrodek Kultury (przy współpracy Teatru Dramatycznego) tym razem festiwalowe wydarzenia ustawił pod kątem kultury ukraińskiej. Ale ponieważ Inny Wymiar to impreza, w której przenikają się różne kultury, tak będzie i teraz. Pojawią się więc też wątki polskie, brytyjskie, hiszpańskie, a nawet japońskie .

Filmy

Mocny będzie najbliższy weekend - po trzy wydarzenia dziennie, i to różnorodne: wystawy, spektakle, warsztaty, pokazy filmowe - te ostatnie są zresztą nieodłączną częścią festiwalu, w ramach Przeglądu "Sąsiedzi". Tradycyjnie będzie więc pokaz filmu archiwalnego z muzyką na żywo w wykonaniu znanego już białostoczanom z podobnych improwizacji Marcina Pukaluka. Organizatorom udało się dotrzeć do ukraińskiego filmu z 1929 roku - "Cwaniak" w reż. Mikołaja Szpikowskiego. Komediowo-dramatyczny niemy obraz to praktycznie przewodnik po ideologii radzieckiej lat 20. i filmowa esencja człowieka radzieckiego, który próbuje jakoś funkcjonować podczas wojny domowej, odbija się od "czerwonych", "białych" i "anarchistów", wykorzystując panujący bezład.

W sumie podczas festiwalu zobaczymy siedem filmów, w tym znakomite i nagradzane dokumenty pokazujące m.in. ukraińską i białoruską rzeczywistość w Kijowie i Mińsku (z cyklu "Świat od świtu i zmierzchu" - projekt Mirosława Dembińskiego i Macieja Drygasa), świat wielkiej polityki i piłkarskich emocji w Doniecku (reż. Jakoba Preussa) czy filmowe zabawy z czasem (sportretowane przez Jarosława Wszędybyła). Co ważne - autorów wszystkich tych projektów filmowych udało się zaprosić do Białegostoku i po każdej projekcji odbędą się spotkania autorskie (...)

Spektakle

W ramach Innego Wymiaru sezon zaczyna też Teatr Dramatyczny, który zaprasza na "Czarnobylską modlitwę" - premierę w reż. nowej dyrektor teatru Agnieszki Korytkowskiej-Mazur. Twórcy sięgnęli po tekst Swietłany Aleksijewicz, wybitnej białoruskiej pisarki i dziennikarki, nominowanej do literackiej nagrody Nobla, która opowiada o współczesnej apokalipsie, przygląda się skutkom wybuchu z 26 kwietnia 1986 roku, w wymiarze ludzkim i politycznym. Spektakl w Węgierce ma mieć charakter artystycznej improwizacji i być prapremierowym czytaniem adaptacji "Czarnobylskiej modlitwy".

Ci, co jeszcze nie widzieli, teraz powinni skorzystać z okazji i zobaczyć monodram Joanny Stelmaszuk-Troc "Ja j u poli verboju rosła" [na zdjęciu] - pierwszy spektakl, który przenosi gwarę Białorusinów Podlasia na deski profesjonalnego teatru. A przede wszystkim - wpaść po spektaklu na koncert uznanej łemkowskiej śpiewaczki Julii Doszny i spotkanie z wybitną pisarką ukraińską Oksaną Zabużko, której opowiadanie "Bajka o kalinowej fujarce" stało się inspiracją do tegoż przedstawienia. Ukraińska intelektualistka, autorka książki "Badania terenowe nad ukraińskim seksem" została okrzyknięta najważniejszą ukraińską książką piętnastu lat niepodległości, będzie pierwszy raz w Białymstoku (21.09). To też okazja, by nabyć jej najnowszą książkę (okrzykniętą najlepszą książką Ukrainy 2010) - "Muzeum porzuconych sekretów" i zdobyć autografy (...)

Coś dla dzieci

Tym razem festiwal otwiera się również na najmłodszych. W planach są warsztaty dźwiękowe dla dzieci w przestrzeni miejskiej "Dźwiękospacery" dla dzieci i młodzieży w wieku gimnazjalnym i starszych (zgłoszenia przyjmowane są do 19 września pod adresem anna@bok.bialystok.pl).

A maluchy warto przyprowadzić w najbliższą sobotę do Famy. - Przez dwie godziny rewelacyjna aktorka Białostockiego Teatru Lalek Alicja Bach oraz Musa Czahorowski, poeta, tłumacz, działacz tatarski czytać będą nieznane baśnie wielu narodów do eksperymentalnej muzyki na żywo w wykonaniu Mateusza Wysockiego - zaprasza Anna Łuszyńska z BOK-u

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji