Artykuły

Radom. Zmarł Jerzy Wasiuczyński, nestor radomskiej sceny

Jerzy Wasiuczyński nie żyje. Był związany z radomskim teatrem od 1979 r. (Mat. Teatru Powszechnego w Radomiu) Aktor miał 82 lata. Z radomskim Teatrem Powszechnym był związany od 1979 r.

Jerzy Wasiuczyński był absolwentem Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie. W teatrze zadebiutował w 1958 r. Zagrał w ponad 60 przedstawieniach zrealizowanych w: PWST w Krakowie, Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach, Teatrze Powszechnym w Radomiu, Teatrze Ziemi Krakowskiej im. Solskiego w Tarnowie. Wyreżyserował ponad 30 przedstawień teatralnych, granych z powodzeniem na deskach teatrów w Kielcach, Radomiu, Rzeszowie, Tarnowie i Opolu. Wśród tytułów, które brał na reżyserski warsztat, były m.in.: "Cena" A. Millera, "Pułapka na myszy" A. Christie, "Jeszcze pożyjesz" B. Okudżawy.

Ma na swoim koncie także role filmowe i telewizyjne, m.in. w: "Janosiku", "Wodzireju", "07, zgłoś się", "Oku proroka", "Rycerzach i rabusiach".

Od 1979 r. był związany - jako aktor i reżyser - z Teatrem Powszechnym w Radomiu, gdzie wystąpił w kilkudziesięciu przedstawieniach. Do jego kreacji, które szczególnie zapadły w pamięć widzów, należą: Krzysztof z "Jadzi wdowy" J. Tuwima, tytułowa rola w "Panu Jowialskim" A. Fredry, Prokop z "Horsztyńskiego" J. Słowackiego, Gajowiec z "Przedwiośnia" S. Żeromskiego, Chaim Leib ze "Sztukmistrza z Lublina" I.B. Singera, Dulski z "Moralności pani Dulskiej" G. Zapolskiej, Tejrezjasz z "Antygony" Sofoklesa, Prodziekan Thompson z "Love story" E. Segala, Dziadek z "Argonautów" B. Sokół czy Ochmistrz z "Wizyty starszej pani" F. Dürrenmatta.

W radomskim teatrze wyreżyserował kilkanaście przedstawień, m.in.: "Szachy" S. Grochowiaka, "Okno" I. Iredyńskiego, "Jesienny wieczór" F. Dürrenmatta, "Zwykły dzień pewnego lata" S. Łubińskiego czy "Kłębowisko żmij" F. Mauriaça. Ostatnim jego reżyserskim dziełem było przedstawienie "Dawaj" Mariusza Bielińskiego, zrealizowane w naszym teatrze w 2007 r.

W 1998 r. Jerzy Wasiuczyński został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W 2008 r. z okazji 50-lecia pracy twórczej minister kultury i dziedzictwa narodowego uhonorowal go Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

"Był niezwykle ceniony zarówno jako reżyser, jak i aktor. Od lat cieszył się niekwestionowanym szacunkiem środowiska, uznaniem krytyków i sympatią publiczności. Pan Jerzy był utalentowanym, oddanym teatrowi artystą i wrażliwym, niezwykle skromnym, serdecznym, pełnym ciepła człowiekiem. Wiernie i życzliwie sekundował każdej naszej premierze. Tak Go zapamiętamy... Spoczywaj w pokoju, Panie Jerzy!" - napisali na stronie internetowej pracownicy Teatru Powszechnego.

Pogrzeb Jerzego Wasiuczyńskiego odbędzie się we wtorek 11 września. O godz. 11 zostanie odprawiona msza święta w katedrze, następnie ciało zmarłego zostanie przewiezione na cmentarz przy ul. Limanowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji