Artykuły

Poznań. Głośne czytanie "Pana Tadeusza". Możesz dołączyć!

Głośne czytanie "Pana Tadeusza" rozpocznie się w sobotę o godz. 14 na placu Adama Mickiewicza. Poznań dołączył do 31 miast, które wezmą udział w akcji "Narodowe czytanie Pana Tadeusza".

Akcję głośnego czytania Mickiewiczowskiej epopei zainicjował prezydent RP Bronisław Komorowski z okazji 200. rocznicy ostatniego zajazdu na Litwie, opisanego w "Panu Tadeuszu". "Narodowe czytanie Pana Tadeusza" zaplanowano we wszystkich miastach na sobotę 8 września. W Poznaniu impreza odbędzie się w dwóch blokach. Pierwszy rozpocznie się o godz. 14 na pl. Adama Mickiewicza. Najpierw pomnik wieszcza obsypany zostanie kwiatami przez Zosię i Tadeusza. W tym czasie dziecięca orkiestra i chór Poznańskiej Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego pod batutą Anny i Jacka Pawełczaków wykonają pieśń Chopina "Życzenie". Zaraz potem zabrzmią dobrze znane wszystkim słowa: "Litwo! Ojczyzno moja!".

Inwokację z "Pana Tadeusza" usłyszymy w interpretacji Radosława Elisa [na zdjęciu], aktora Teatru Nowego. Z tekstem Adama Mickiewicza zmierzą się też politycy. Głośne czytanie epopei rozpocznie wiceprezydent Dariusz Jaworski, a dalej czytać będą poseł Rafał Grupiński oraz senatorowie Jadwiga Rotnicka i prof. Marek Ziółkowski. Do czytania zgłosili się też wiceprezydent Tomasz Kayser i przewodniczący komisji kultury rady miasta prof. Antoni Szczuciński.

Przeczytać głośno fragment epopei może każdy. Jedyny warunek, który trzeba spełnić, to zabranie ze sobą własnego egzemplarza "Pana Tadeusza" i wybranie przedtem swojego ulubionego fragmentu. Pierwszą część "Narodowego czytania" zamknie prezentacja fragmentów "Pana Tadeusza po poznańsku" autorstwa satyryka i poety Lecha Konopińskiego. Usłyszymy je w interpretacji aktorów Teatru Nowego - Danieli Popławskiej i Michała Grudzińskiego. Ta część imprezy potrwa około półtorej godziny.

Druga część sobotniego czytania epopei odbędzie się w kościele św. Marcina i na jego dziedzińcu. O godz. 18 odprawiona zostanie msza w intencji poległych w kampanii napoleońskiej 1812 r. i za spokój duszy wieszcza. Po mszy krótką prelekcję o związkach Adama Mickiewicza z Wielkopolską i Poznaniem wygłosi historyk Janusz Pazder. Później aktorzy - Maja Hirsch i Jacek Braciak - odczytają fragmenty XII księgi poematu. Na wibrafonie akompaniował im będzie Piotr Sółkowski.

Na ulicach miasta przez cały dzień rozdawany będzie "Merkuriusz Mickiewiczowski Miasta Stołecznego Poznań" informujący o śladach Mickiewicza w stolicy Wielkopolski.

Organizatorem imprezy w Poznaniu jest Biblioteka Raczyńskich.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji