Artykuły

Zielona Góra. Premiera "Chorego z urojenia" w Lubuskim

- To będzie komedia o... śmierci - zapowiada premierę Teatru Lubuskiego Robert Czechowski, dyrektor. Mowa o "Chorym z urojenia", ostatnim, iście autobiograficznym dziele Moliera. To pierwsza propozycja nowego sezonu.

Będzie więc o wyimaginowanych chorobach, fobiach i lękach. Tak silnych, że choć nigdy nie istniały, mogą nam wtargnąć w rzeczywistość. Molier, autor tekstu i aktor, w trakcie odgrywania sceny śmierci w tej sztuce... faktycznie zmarł.

Ostatni sezon w Teatrze Lubuskim był nasączony klasyką. Widzowie obejrzeli m.in. "Medeę" Seneki Młodszego, "Gracza" Dostojewskiego i "Annę Kareninę" Tołstoja. Działo się tak nie bez powodu - powracając do korzeni, teatr uczcił 60-lecie swojego istnienia. Aktorzy najwyraźniej się rozkręcili, bo kolejny sezon otwierają w podobnym stylu.

"Chory z urojenia" to pierwsza propozycja nowego sezonu. Sztuka powstała w 1673 r. To ostatnie dzieło Moliera, jednego z największych francuskich pisarzy, geniusza nowoczesnej komedii. Molier był też wybitnym aktorem i - jak pisał Tadeusz Boy-Żeleński - wielkim człowiekiem i lekarzem dusz. "Lekarzem, który nas uczy, że większość chorób naszej duszy są chorobami z urojenia. A mocne ugruntowanie tej świadomości, to zdrowie" - czytamy. Molier w trakcie odgrywania sceny śmierci faktycznie dostał zapaści. Wkrótce potem zmarł.

"Chory z urojenia" to rzecz, krótko mówiąc, o strachu przed chorobami i śmiercią. Główny bohater, Argan, jest podręcznikowym hipochondrykiem. Nieustannie wmawia sobie kolejne choroby i dolegliwości. Z pomocą nadchodzi brat Argana, który wszczyna próbę uleczenia go z obsesji. Proponuje prowokację: ustawienie własnej śmierci. Wszystko po to, by przekonać się, kto z otoczenia naprawdę kocha Argana. Jaki efekt przyniesie ten test?

Sztuka, choć porusza poważne kwestie strachu, obsesji i śmierci, jest mocno podszyta czarnym humorem. Takim, który znakomicie obnaża bliskie nam przecież, ludzkie przywary.

Premiera "Chorego z urojenia" Moliera w Teatrze Lubuskim, 7 września (piątek), o godz. 19. Kolejny spektakl jutro (w sobotę), o tej samej porze. Bilety w cenie od 22 do 38 zł dostępne w kasie teatru: 68 452 72 72.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji