Artykuły

Zakrzewo. Premiera spektaklu Mikołaja Mikołajczyka

W ramach projektu "Wielkopolskie: Rewolucje", 5 września o godz. 18 w domu kultury "Dom Polski" w Zakrzewie koło Złotowa odbędzie się premiera spektaklu "Teraz jest czas", który z zakrzewskimi seniorami przygotowuje Mikołaj Mikołajczyk - choreograf i tancerz, "enfant terrible polskiego tańca".

"Tańczył będę nawet z ośmioma dychami na karku. W tańcu nie chodzi tylko o sprawność techniczną czy fizyczną. Równie dobrze mogę samymi palcami tańczyć, tworząc taki koncept, że cała uwaga widza skupi się na nich. Nie potrzeba odrywać się od ziemi pół metra, by zatańczyć".

(Mikołaj Mikołajczyk)

We wsi Zakrzewo w lokalnym domu kultury "Dom Polski" wyjątkowo prężnie działa ruch seniorów. Starsi ludzie mają tam swój chór - Zespół Śpiewaczy "Wrzos" - który powstał nie tylko z potrzeby muzycznej ekspresji, ale przede wszystkim, by tworzyć wspólnotę, która łamie stereotyp "starość nie radość".

Mikołaj Mikołajczyk - choreograf i tancerz, "enfant terrible polskiego tańca" - przygotowuje z zakrzewskimi seniorami spektakl "Teraz jest czas". Spotkanie Mikołajczyka z zespołem "Wrzos" nie miałoby racji bytu, gdyby nie ciekawość. Obustronna. Ciekawość artysty zaintrygowanego społecznością starszych ludzi, w której "wszyscy się znają, a nawet są rodziną", a przede wszystkim nie godzą się na jesień życia pozbawioną poczucia humoru i wyzwań (bo teraz jest ich czas). Z drugiej zaś strony, ciekawość seniorów z wielkopolskiej wsi, przyglądających się artyście, który proponuje im wspólne oglądane spektakli Piny Bausch, tańczy dla nich fragmenty swoich choreografii, a w końcu namawia do nieznanych im dotąd form twórczej ekspresji i eksperymentu.

Premiera spektaklu "Teraz jest czas" odbędzie się 5 września o godz. 18.00 w domu kultury "Dom Polski" w Zakrzewie koło Złotowa.

Scenariusz, choreografia i opracowanie muzyczne: Mikołaj Mikołajczyk

Dramaturgia i opracowanie tekstów: Aneta Cardet

Scenografia: Łukasz Błażejewski

Muzyka: Zbigniew Kozub

Projekcje video: Mirek Kaczmarek

Kuratorka projektu Wielkopolska: Rewolucje: Agata Siwiak

Na zdjęciu: próba spektaklu

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji