Artykuły

Ferdydurke z Lublina

Połączone lubelskie zespoły: Teatr Provisorium i Kompania Teatr pokażą dzisiaj "Ferdydurke" Gombrowicza, spektakl, który od czasu premiery w 1998 r. przyniósł swym twórcom wiele, nagród w Polsce i Europie.

Warto zwrócić szczególną uwagę na ten spektakl i na tych wykonawców. Zwłaszcza że wkrótce przyjadą do Olsztyna po raz drugi, tym razem z inscenizacją sztuki Różewicza.

Tym, którzy "Ferdydurke" nie widzieli na Olsztyńskich Spotkaniach Teatralnych w roku 1999, radzę pędzić na to bez wahania. Zobaczą teatr na wskroś nowoczesny, posługujący się śmiałym skrótem, wymownym znakiem. Co więcej, autorzy tej inscenizacji, reżyserzy Witold Mazurkiewicz i Janusz Opryński oraz scenograf Jerzy Rudzki, odkryli u Gombrowicza (skądinąd już zagadanego przez zastęp dzisiejszych profesorów Pimków) treści na nowo, gorąco aktualne.

W lubelskiej "Ferdydurke" rzecz cała rozgrywa się w jednej ciasnej ławce szkolnej, w której gniotą się wszyscy, uczniowie i sam profesor Pimko. To syntetyczna wizja naszego świata, przeludnionego, zatłoczonego, w którym konflikty i wzajemne zależności międzyludzkie przybierają formy coraz to groźniejsze, i coraz to mniejsza jest nasza szansa ucieczki przed nimi! Zaś sławny pojedynek Syfona z Miętusem na miny, w którym, po wyczerpaniu "zwykłych" grymasów twarzy, adwersarze sięgają po rekwizyty w postaci krzyży i siedmioramiennego świecznika, przenosząc symbolikę na wyższe piętro, od cielesności w sferę idei - już teraz ma swoje miejsce w historii polskiego teatru.

Po ogromnym sukcesie ich własnej lektury Gombrowicza na początku 2002 r. lubelski duet teatrów wystąpił z kolejną rewelacyjną inscenizacją. Były to "Sceny z życia Mitteleuropy" osnute na prozie Roberta Musila. W Olsztynie oglądaliśmy je na Spotkaniach Teatralnych 2003.

A w tym samym roku 2003 lublinianie uzyskali specjalne pozwolenie Tadeusza Różewicza na wystawienie jego sztuki "Do piachu". Przez wiele lat inscenizacje tej sztuki, historii prostaka Walusia, który za kradzież i gwałt zostaje rozstrzelany przez swoich kolegów z oddziału, były zablokowane przez autora, w wyniku ataków i protestów organizacji kombatanckich, oburzonych umieszczeniem walki partyzantów z AK w bardzo problematycznym kontekście. "Do piachu" Tadeusza Różewicza lubelskie zespoły Teatr Provisorium i Kompania Teatr przedstawią w Olsztynie 26 marca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji