Artykuły

Kraków. Wirtualny teatr na scenie

Czy nowa multimedialna technologia zdominuje teatr? Czy wytworzona na scenie wirtualna iluzja wyprze z teatru tradycyjną scenografię? Jak wykorzystywać nowe technologie? Na te pytanie będą się starali odpowiedzieć uczestnicy zaplanowanej na piątek w Operze Krakowskiej konferencji "Opera w nowej przestrzeni - multimedia w teatrze".

Impreza dotyczyć będzie zastosowania nowoczesnych rozwiązań multimedialnych w inscenizacji przedstawień w teatrach dramatycznych i muzycznych. Wezmą w niej udział twórcy i praktycy teatru: Maria Balcerek, Daniel Cichy, Krzysztof Garbaczewski, Mariusz Głodnicki, Wojciech Puś oraz Cezary Tomaszewski.

Nowa technologia wkracza na polskie sceny. Po telewizji, gdzie scenografia jest opracowywana niemal już wyłącznie komputerowo, coraz częściej reżyserzy teatralni i operowi sięgają po scenografie wyświetlane z wielu rzutników, programowane wcześniej w komputerze. A wszystko po to, by stworzyć na scenie iluzję, świat, w którym dzieje się akcja. Coraz częściej okazuje się, że nie trzeba już montować wielkich budowli na scenie, wystarczy je wyświetlić.

- Jesteśmy wyposażeni w możliwości korzystania z nowych technologii - mówi Bogusław Nowak, dyrektor Opery Krakowskiej. - Niemniej ta technologia jest dość droga, bo bardzo pracochłonna. Korzystamy więc z niej w sposób ograniczony - dodaje.

Technologia multimedialna została użyta już w paru przedstawieniach Opery Krakowskiej.

Na przykład w "Diabłach z Loudun" projekcja nieba zachwyciła publiczność, zaś w "Traviacie" na scenie pojawił się wyświetlany elektrokardiogram, zaś w "Księdze lasu" scenografia jest budowana z trzech projektorów, co powoduje złudzenie przestrzenności.

- Organizujemy tę konferencję po to, by wymienić doświadczenia i dowiedzieć się, jak najlepiej korzystać z nowych technologii - mówi Bogusław Nowak. - Mam nadzieję, że multimedia będą dopełnieniem przestrzeni teatralnej, a nie jedynym wypełnieniem.

W ramach konferencji trzy razy na dziedzińcu Collegium Maius - 31 sierpnia, 1 i 2 września, godz. 21.30 - zostanie zaprezentowane specjalnie przygotowane widowisko multimedialne "Opera w przestrzeni", oparte na fragmentach spektakli Opery Krakowskiej.

Widowisko powstanie przy współpracy Elektro Moon Vision.

- Będzie to połączenie mappingu z projekcjami z 10 przedstawień operowych, a także z żywym planem - mówi Wojciech Graniczewski, współreżyser widowiska.

Znaczy to, że na budynkach Collegium Maius, które dzięki komputerowym projekcjom będą zmieniały kształty, wyświetlony zostanie zaskakujący mix operowy z muzyką od Mozarta po Pendereckiego.

- Widowisko jest wielowarstwowe. Niektóre połączenia mogą być zaskakujące dla widzów - mówi Elwira Wojtunik, współreżyserka, należąca do grupy artystów sztuk wizualnych Elektro Moon Vision.

Bezpłatne wejściówki uprawniające do udziału w konferencji można odebrać w kasie Opery Krakowskiej, ul. Lubicz 48.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji