Artykuły

Sen Szekspira

Zespół Teatru Współczesnego w Szczecinie przygotowuje "Sen nocy letniej" - jedną z najlepszych komedii Williama Szekspira, największego poety i dramaturga angielskiego, którego dzieła uznawane są za najwyższe osiągnięcia literackiej kultury renesansu. - Szekspir jest nieustającym marzeniem, pasjonującą materią teatralną kopalnią doświadczeń i nauki dla reżysera. To, co można zrobić z aktorami Szekspirowskiego dzieła, jest dla reżysera "podchodzącego" do tekstu jedną wielką niespodzianką. Wszystko zależy od ludzi, którzy nasycają rolę swoją ekspresją. Teatr, który jest zabawą - to najbardziej pasjonujące w pracy nad Szekspirem. Możemy pokazać cały mechanizm gry, to, że wszyscy jesteśmy w jakimś świecie aktorami, wszyscy mamy wrodzone predyspozycje do grania - mówi reżyser Anna Augustynowicz.

Jaka będzie szczecińska realizacja sztuki, która podobnie jak wszystkie dzieła wielkiego Szekspira jest aktualna i dzisiaj, uniwersalna, pełna prawd o życiu i ludziach? - Próbujemy czytać Szekspira po swojemu, tak jak go słyszymy i robić to najuczciwiej i najwierniej. Konstruujemy przestrzenie teatralne w oparciu o to, co dzieje się między ludźmi. Te relacje i osoby dramatu są tak skonstruowane, że absolutnie nic się nie zestarzało. Przepuszczamy to przez filtr emocji aktorów, którzy grają w sztuce. Po scenie mają chodzić żywi ludzie, a nie papierowe postacie - podkreśla Anna Augustynowicz.

Pani reżyser nie nazywa, nie określa konwencji, formy swojej realizacji. - Konwencja jest zawsze, bo przecież umawiamy się na pewne reguły gry, dzięki którym powstają tempa, rytmy, które pozwalają w tej zabawie między aktorami odbić się do szaleństwa, improwizacji. Ta konwencja jest precyzyjnie konstruowana w trakcie prób teatralnych, wynika z tego, jak tekst czujemy, rozumiemy, słyszymy, mówimy, jak przy pomocy argumentów szekspirowskich jesteśmy w stanie wypowiadać się.

Anna Augustynowicz zaprosiła do współpracy znakomitych artystów. Muzykę skomponował Jacek Ostaszewski, kostiumy przygotował Ryszard Kaja, autorem scenografii jest Marek Braun, od kilku lat współpracujący z Teatrem Współczesnym. Wiele scenograficznych projektów powstało do sztuk reżyserowanych przez Annę Augustynowicz. - Mamy wspólny zamysł, ale każde z nas myśli w sposób niezależny. W ten sposób mamy płaszczyznę, w której jesteśmy w stanie porównywać, wzbogacać się wzajemnie i odrzucać to, co jest nam niepotrzebne. Nie mam natury budowania przestrzeni barokowej, staram się raczej robić coś w rodzaju passe-partout dla aktorów, co w pewien sposób oswaja przestrzeń, a jednocześnie nie jest rzeczą nadrzędną - mówi Marek Braun, wspominając swoje dziecięce zmagania z tekstem Szekspira. - Baśniowość dzieła, wielorakość miejsc akcji jest immanentnie wpisana w tekst. Szukałem ekwiwalentu, starałem się zobaczyć ten tekst na nowo.

W komedii Szekspira występują m.in. Marian Dworakowski, Ewa Sobiech, Przemysław Walich, Wojciech Brzeziński, Krystyna Maksymowicz, Ewa Sobczakówna, Grzegorz Falkowski, Jacek Polaczek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji