Letnie prowokacje teatralne: homoseksualiści w czasach PRL-u
Kontrowersyjne "Lubiewo" krakowskiego Teatr Nowego zobaczymy w sobotę 11 sierpnia w ramach Letniego Ogrodu Teatralnego.
W minionym sezonie było kilka sztuk (w tym m.in. dwie w naszym regionie), które doczekały się listów oburzonych, petycji polityków albo zapowiedzi demonstracji lub jeszcze mniej lub bardziej sugestywnych poleceń, by zniknęły z afisza.
Krakowskie środowisko nie pozostało np. obojętne na wiadomość, że w Teatrze Nowym przygotowywana jest premiera "Lubiewa" według prozy Michała Witkowskiego. Bestseller wydawniczy (sześć polskich wydań, tłumaczenie na pięć języków) doczekał się w tym roku komiksowej adaptacji, nad którą pracowała czołówka polskich rysowników i story artowców oraz inscenizacji teatralnej.
Za spektakl odpowiedzialny jest Piotr Sieklucki, który jawnie przyznaje się do artystycznych prowokacji. Przed premierą w jednym z wywiadów mówił: "Przekraczanie granic przyzwoitości, obyczajowości jest dla mnie piękne. Teatr dla mnie to próba wejścia tam, gdzie na co dzień nie masz dostępu, bo brak ci odwagi. Brak ci śmiałości być sadystą, zachowywać się na ulicy jak Patrycja i Lukrecja z Lubiewa, wyszydzić Boga, jak to czyni w naszej "Filozofii w buduarze" Markiz de Sade".
Czy i jak Sieklucki poradził sobie z literaturą Witkowskiego, przekonać się będzie można podczas sobotniego pokazu na Letnim Ogrodzie Teatralnym, który od kilkunastu lat organizuje teatr Korez. Widzowie zobaczą historię dwóch podstarzałych homoseksualistów - Patrycji i Lukrecji, które wychowane w czasach PRL-u nie mogą się dostosować do homoseksualnej rzeczywistości tu i teraz. Na scenie z trudnymi rolami mierzą się Paweł Sanakiewicz i Edward Kalisz, w produkcji inscenizacji udział wzięła także Krystyna Czubówna. Spektakl rozpocznie się w sobotę 11 sierpnia w podcieniach Centrum Kultury Katowice o godzinie 21, bilety można kupować na godzinę przed przedstawieniem.