Artykuły

Warszawa. Facebookowa akcja Rafała Urbackiego i Łukasza Augustowskiego

Płacimy podatki i przestrzegamy prawa. Jesteśmy dumni, że w naszym kraju każdy Obywatel i Obywatelka mogą decydować o swoim szczęściu. Dlatego nie biadolimy ani nie skarżymy się na zły los. Wręcz przeciwnie - w ramach akcji "Pocztówka z Polski" na wakacyjnych widokówkach dzielimy się z innymi naszym szczęściem. Po wakacjach nasze pocztówki zamierzamy wysłać posłom.

Radośnie nieposłuszni obywatele i obywatelki Polski wysyłają pocztówkę z Polski.

"Pocztówka z Polski" to spontaniczna i apolityczna inicjatywa. Pomysłodawcami akcji jesteśmy my - Rafał Urbacki (reżyser, choreograf, performer) i Łukasz Augustowski (orientalista, eventowiec, podróżnik) para fajnych, młodych facetów, którzy w wieczór po odrzuceniu czytania ustawy o związkach partnerskich postanowili publicznie wyrazić swoje zdanie w tej sprawie. Spontanicznie wrzuciliśmy do sieci nasze pocztówki, utworzyliśmy na Facebooku stronę i tak się zaczęło.

Od tego momentu na stronie www.facebook.com/PocztowkaZPolski Obywatele i Obywatelki Polski, bez względu na różnice światopoglądowe, mogą swobodnie zaprezentować swoje obywatelskie pragnienia, dotyczące wszelkich przejawów życia publicznego. "Pocztówka z Polski" dotyka kwestii, na których nam - Obywatelom i Obywatelkom zależy, a które leżą w gestii polityków, przez nas wybieranych.

Mamy 650 lajków strony, a co najważniejsze - już 34 odważne pocztówki z całej Polski. Naszą inicjatywą zainteresowały się różne osoby: od dwudziestolatków do emerytów, od osób związanych z twórczością artystyczną, przez pr-owców, po wykładowców akademickich, bibliotekarki i urzędników, ekolodzy. Osoby homo-, bi- i heteroseksualne, single, osoby domagające się związków partnerskich, jak i osoby po ślubie. Mamy różne wykształcenie, jesteśmy w różnym wieku, inaczej odczuwamy pojęcie narodowości, płci, jesteśmy różnych orientacji, stanu cywilnego, cieszymy się różnym zdrowiem, statusem majątkowym. To dopiero początek naszej akcji. Jest nas 37 milionów i wbrew teorii, że na nic nie mamy wpływu, chcemy wreszcie głośno wypowiedzieć, w jakim kraju chcemy żyć. Aby tak się stało potrzebujemy wsparcia mediów.

Po wakacjach chcemy przygotować naszym posłom i posłankom pakiet pocztówek z pragnieniami obywatelskimi i podarować je w formie wystawy w Warszawie. Potrzebujemy jednak do tego odpowiedniej przestrzeni i funduszy na wydruk zdjęć i przygotowanie ich do wystawy. Zaznaczamy jednocześnie, że nasza inicjatywa nie przynosi nam żadnych materialnych korzyści i działamy jedynie w interesie nas - Obywateli i Obywatelek. Liczymy też na zainteresowanie i pomoc innych Organizacji mających doświadczenie w prowadzeniu kampanii społecznych. Przed wykorzystaniem zdjęć będziemy prosić wszystkich Nadawców pocztówek o umożliwienie nam prezentacji swojej pracy. Zachęcamy do wsparcia naszej akcji! Ty też wyślij pocztówkę swojemu posłowi i powiedz mu jak dobrze ci się żyje!

***

Rafał Urbacki

Choreograf, mover, performer, ur. w 1984 r. w Tarnowskich Górach. Od 2008 r. student Reżyserii Dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Studiował również kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim oraz wiedzę o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Edukację ruchową rozpoczął jako tancerz na wózku w Teatrze Tańca "Kierunek" w Bytomiu

Jest również rezydentem w prestiżowym polskim programie na współczesną choreografię SOLO PROJEKT 2010 w Starym Browarze w Poznaniu. Powstałe solo "Mt 9,7" było prezentowane m.in. na 20 TanzTage w Berlinie, Europejskim Kongresie Kultury we Wrocławiu, Polityki Tańca w Instytucie Teatralnym w Warszawie, Wibracjach Tanecznych we Wrocławiu.

Autor choreografii do spektakli duetu Strzępka/ Demirski (m.in. "Tęczowa Trybuna 2012 - Teatr Polski we Wrocławiu, 2011; "Położnice szpitala św. Zofii" - Teatr Rozrywki w Chorzowie, 2011).

W Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, razem z wyłonionymi w castingu aktorkami-amatorkami, przygotował spektakl "W Przechlapanem" (2012).

Współpracuje z Akademią Muzyczną prowadząc zajęcia na studiach podyplomowych z zakresu muzykoterapii oraz ze świadomości ciała i improwizacji w całym kraju.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji