Artykuły

Warszawa. Lato w akademii

Recital Doroty Osińskiej [na zdjęciu] otworzył Scenę Letnią Collegium Nobilium. To jedna z najciekawszych wakacyjnych propozycji teatralnych. Podobnie jak w ubiegłych latach na Miodowej będą się prezentować młodzi artyści z całej Polski, którym Akademia Teatralna poza główną sceną udostępniła również Salę im. Kreczmara.

W sobotę kilkadziesiąt osób przyszło posłuchać szczególnego duetu: młodej pełnej energii Doroty Osińskiej i spokojnego, zachowującego dystans jej akompaniatora Włodzimierza Korcza. Kompozytor kilka lat temu odkrył wokalistkę i od tamtej pory jest jej promotorem. Był kierownikiem muzycznym wydanej w ubiegłym roku debiutanckiej płyty "Idę". Na recital "Wpadałam na chwilę" złożyły się przede wszystkim piosenki z tego albumu. W niezwykłym skupieniu Osińska wykonała utwór "Sama chciała" autorstwa Osieckiej i Krajewskiego. Potem rzadko sięgała do muzycznego lamusa, śpiewając głównie nowe piosenki, jak "Miasto aniołów", napisane specjalnie dla niej przez Jacka Cygana i Korcza.

Lista znanych kompozytorów i autorów, którzy współpracują z artystką, jest dłuższa. Jej talent chwalili m.in. Magda Umer i Jerzy Satanowski.

- Dorota nie idzie na skróty, nie wdzięczy się do publiczności, o nic nie zabiega - tak Magda Czapińska mówi o Osińskiej. - Wybrała trudniejszą drogę. I za to ją lubię. Barwą głosu przypomina swoją ulubioną piosenkarkę Larę Fabian, wrażliwością Evę Cassidy. Ale przede wszystkim jest sobą.Trzeba przyznać, że artystyczną osobowość w pełni pokazała podczas recitalu. Nie tylko znakomitymi interpretacjami piosenek, ale również swobodną i pełną uroku konferansjerką. Rozbawiała publiczność anegdotami i historyjkami o perypetiach młodej artystki.

W najbliższy weekend na scenie Collegium Nobilium AleBaBki zaśpiewają utwory Jonasza Kofty. Tydzień później Margita Ślizowska i Marcin Kołaczkowski wystąpią z programem "Muza pomyślności, czyli piosenki Marka Grechuty".

Wlipcowym programie znalazły się też spektakle. Teatr tańca Dada von Bzdülöw pokaże "Kilka błyskotliwych uwag (a la Gombrowicz)" w reżyserii Leszka Bzdyla. Annę Srokę zobaczymy w muzycznym przedstawieniu "Ulica, którą płyną moje dłonie", opartym na piosenkach Andrzeja Zaryckiego i Zygmunta Koniecznego.

Collegium Nobilium to jeden z nielicznych warszawskich teatrów, który na lato przygotowuje specjalny repertuar. To sprawia, że publiczność chętnie tu zagląda.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji