Artykuły

Białystok. Koncertowa wersja "Korczaka" w Treblince

Ewangelicy, katolicy i żydzi pomodlą się wspólnie przed koncertem. A potem w miejscu zagłady pojawią się utalentowane dzieci i młodzież z Białegostoku i śpiewem opowiedzą o dramacie Janusza Korczaka i jego podopiecznych, który wydarzył się dokładnie przed 70 laty. Koncertowa wersja musicalu "Korczak" odbędzie się 5 sierpnia w Treblince.

To właśnie ten dzień - 5 sierpnia, 1942 roku - część historyków podaje jako rocznicę śmierci Janusza Korczaka, lekarza pediatry, wybitnego pedagoga i opiekuna dzieci. 70 lat temu w Treblince zginął wraz ze swoimi podopiecznymi w komorze gazowej. Opera i Filharmonia Podlaska dołożyła wszelkich starań, by wystąpić tego dnia w Treblince i zaprezentować fragment przygotowywanego spektaklu muzycznego "Korczak". Znane są już szczegóły uroczystości rocznicowej. I tak uroczystość odbędzie się na terenie Muzeum Ofiar i Męczeństwa w Treblince (teren parkingu), o godzinie 14. Tuż przed koncertem, modlitwę ekumeniczną wygłosi Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. Zaproszeni na tą uroczystość zostali też i ksiądz Krzysztof Maksimiuk, proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej w Prostyni oraz ks. Bogdan Wawrzeczko, z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Węgrowie. Organizatorami tego wydarzenia poza Operą i Filharmonią Podlaską - Europejskim Centrum Sztuki są także Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Widowisko polską premierę będzie miało 29 września i jest drugim po "Strasznym Dworze" najważniejszym przedstawieniem, przygotowywanym przez białostocką operę w tym roku. I jednocześnie niesłychanie ważnym pod względem logistycznym - premiera zbiegnie się z otwarciem nowej siedziby opery przy ul. Odeskiej, uświetniając drugi dzień inauguracji.

Przed rokiem "Korczaka" w wersji angielskiej owacyjnie przyjęto na londyńskim West Endzie. Zespół białostockiej opery długo się nie zastanawiał - od razu kupił licencję do tego spektaklu, ubiegając inne polskie teatry, w efekcie czego ma dwuletnią wyłączność na prezentację musicalu w Polsce i krajach ościennych. Decyzja procentuje. Białostocką wersję musicalu niedawno swoim patronatem objęło UNESCO - to pierwsza od lat wyróżniona w Polsce produkcja instytucji kultury. I wydarzenie bez precedensu - na Podlasiu nigdy wcześniej takiej sytuacji nie było. Musical został włączony w oficjalną część obchodów Roku Korczaka, swoim patronatem objął go również Rzecznik Praw Dziecka. Z kolei autorem plakatu do"Korczaka" jest artysta światowej miary, Ryszard Horowitz, od lat mieszkający i tworzący w USA, pionier efektów specjalnych w fotografii.

Skrócona wersja koncertowa spektaklu będzie prezentowana również 1 września w Memorial and Muzeum Sachsenchausen w Oranienburgu, a także w grudniu 2012 roku podczas uroczystej inauguracji międzynarodowej Konferencji Korczakowskiej w Warszawie. W planach jest też prezentacja przy innych miejscach pamięci - przy pomniku na Majdanku, w Oświęcimu, w Gross-Rosen oraz w tych miastach Polski, w których były getta.

W spektaklu udział bierze blisko 80 dzieci ("Korczak" będzie miał dwie obsady), w rolach tytułowych zobaczymy Tomasza Steciuka i Damiana Aleksandra - aktorów Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie. Kierownictwo muzyczne obejmie Tadeusz Płatek, autorem scenografii jest Paweł Dobrzycki, jeden z najbardziej uznanych polskich scenografów.

Dodać jeszcze warto, że plakat do kolejnego widowiska przygotowywanego przez Operę na jesień - "Strasznego Dworu" projektuje znany malarz mieszkający na Podlasiu - Andrzej Strumiłło. On też przygotuje oprawę graficzną programu tej opery.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji