Artykuły

Kraków. Wakacyjne warsztaty Łaźni Nowej

Rozpoczęły się kilka dni temu łowami dźwięków w Nowej Hucie. Mieszkańcy uzbrojeni w nośniki audio wyłapywali odgłosy dzielnicy. Szmery, stukanie, a nawet bulgoty dobywające się z zalewu Nowohuckiego.

W środę wystartowała kolejna odsłona wakacyjnych warsztatów organizowanych przez Łaźnię Nową - "Majsterkowanie 2.0. Zbuduj sobie syntezator". Potrwa do soboty i zakończy się koncertem plenerowym Orkiestry Syntezatorowej w parku przy teatrze Łaźnia Nowa. W między czasie uczestnicy z prostych układów elektronicznych będą budowali syntezatory i inne instrumenty elektroniczne, które wykorzystają na koncercie. Poza tym nawet laicy dowiedzą się do czego służą oporniki, kondensatory i układy scalone, albo jak za dwa złote samodzielnie stworzyć nagłośnienie. Warsztaty poprowadzi Michał Wójnicki.

Warto zaznaczyć, że spotkania są całkowicie bezpłatne. Ich głównych celem jest aktywizacja wyobraźni i mieszkańców Nowej Huty (ale nie tylko!). Jedyne ograniczenie, które się pojawia to wiek - w warsztatach majsterkowania mogą uczestniczyć osoby, które skończyły 12 lat.

- Przez dwa miesiące teatr Łaźnia Nowa będzie trząsł podwórkami i blokowiskami w Nowej Hucie - zapowiadali jeszcze niedawno organizatorzy "Wakacji z Łaźniowcami". Przed nami wciąż wiele wydarzeń. Zobaczmy co jeszcze znajduje się w programie.

* Od 26 do 29 lipca na os. Willowym 9 i na os. Krakowiaków 38 można przyłączyć się do "Majsterkowania 2.0. Hakujemy zabawki elektroniczne". Warsztaty, których uczestnicy dowiedzą się, jak wcielić nowego, muzycznego ducha w przedmioty, które odeszły dawno w niepamięć, poprowadzi Kacper Ziemianin.

* Po nich czas na "Recycling". Od 31 lipca do 4 sierpnia na os. Szkolnym 24 oraz na os. Szklane Domy 1 Edyta Gajda pokaże, że z płyt CD można stworzyć ciekawe zwierzątka, a z tektury wyczarować aparat fotograficzny Być może uda się jej zarazić tą pozytywną pasją uczestników warsztatów.

* Następnie 5 i 19 sierpnia na os. Szkolnym 24 Paulina Chodnicka zaprasza na eventy "Moja pasja pechakucha". Będzie to okazja do podzielenia się swoimi pasjami z innymi uczestnikami spotkań.

* 6 sierpnia rozpoczną się spotkania towarzyskie jak przy "darciu pierza", czyli "Coś z niczego - warsztaty szydełkowania oraz przerabiania ubranek dziecięcych". Będą się odbywać na placu Godlewskim i na os. Krakowiaków 22a do 10 sierpnia, a poprowadzi jest Małgorzata Markiewicz. Przy ciasteczkach i herbatce można się będzie dowiedzieć, jak zrobić zabawkę dla dziecka, przerobić zniszczone lub za małe ubranka, czy wykonać oryginalną torebkę.

* Równolegle rozpoczną się "Warsztaty dla sąsiadów", które potrwają aż do 28 sierpnia. Poprowadzi je Marta Żakowska, a skierowane są przede wszystkim do mieszkańców, sąsiadów w Nowej Hucie. Na os. Szkolnym 24 i os. Szklane Domy 1 można spodziewać się różnych animacji i majsterkowania, które mają pobudzić lokalną wspólnotę do działania.

* Kolejny projekt to "Symfonia domofonowa", zaplanowana na 16 i 17 sierpnia. Na os. Krakowiaków 38 Jarosław Tochowicz z zespołem i mieszkańcami jednego z bloków w Nowej Hucie wykonają koncert przez swoje domofony!

* Od 21 do 24 sierpnia na os. Piastów 30 Jarosław Tochowicz i Julia Kluzowicz poprowadzą spotkanie "Teatr Rekonstrukcji: Dziwne i niesamowite". Działania odbędą się w plenerze, a historie uczestników, zwłaszcza te dziwne i baśniowe, staną się kanwą niecodziennej opowieści.

* "Motylarnia" to działania przewidziane na 26-31 sierpnia. W parku za Łaźnią Nową Grupa Silnia - Katarzyna Wojdyła i Grzegorz Simbida - poprowadzą działania animacyjne. Dzieci z pomocą dorosłych zaprojektują, a następnie stworzą makietę motylatni, która w przyszłości ma stanąć w parku przy teatrze. Projekt zostanie wykonany z materiałów ekologicznych - słomy, gliny i ziemi.

* Program, który przygotowała Łaźnia Nowa nie kończy się w sierpniu. Ostatnią część poprowadzą Paulina Chodnicka, Jarosław Tochowicz i Julia Kluzowicz. Od 26 sierpnia do 2 września, ale również od 11 do 21 września przygotują "Teatr rekonstrukcji: Pokaz mody z szafy mojej babci" w parku Godlewskim. Uczestniczy zajęć, zaglądając do szaf swoich rodziców, babć, wujków i innych krewnych, wybiorą przedmioty, z którymi wiążą się rodzinne historie. Historie te zostaną następnie spisane, a stroje zaprezentowane na plenerowym pokazie mody.

Dodatkowe informacje o projektach znajdują się na stronie www.laznianowa.pl/letnie-warsztaty, ale z organizatorami można też kontaktować się pod nr: 509 110 064 i mailowo: warsztaty@laznianowa.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji