Sztuka i kasa
Sprawa odwołania dyrektora Teatru Wybrzeże od kilkunastu dni wywołuje duży rezonans: strony wymieniają się oficjalnymi dokumentami, powstają listy otwarte, petycje, mnożą się wypowiedzi na forach internetowych.
Głosy obu stron konfliktu: urzędników pomorskiego samorządu z jednej strony i zespołu teatralnego, zgodnie protestującego przeciw odwołaniu swego dyrektora, pokazują dość wyraźnie, że te środowiska mówią zupełnie innym językiem. Dla pierwszych liczy się dyscyplina budżetowa, dla drugich - artystyczna odwaga i bezkompromisowość. Pierwsi piętnują nieuzasadnione wydatki, drudzy - brak woli wspierania sceny, liczącej się coraz bardziej w środowisku polskiego teatru. Czy niedzielna [10 lipca] debata ludzi ze świata kultury i przedstawicieli władz samorządowych nie będzie w związku z tym przypominać międzynarodowego spotkania, na które nie dotarł tłumacz? Czy urzędnicy będą chcieli rozmawiać o walorach artystycznych spektakli? Czy artyści przełkną gorzką pigułkę debaty o finansach? Czy w ogóle możliwe jest połączenie ognia z wodą i rozmowa o obu tych sprawach jednocześnie?
Tam, gdzie pieniądze stykają się ze sztuką, zawsze powstają duże problemy, zawsze pojawia się napięcie. I najczęściej nie jest to niestety napięcie twórcze...
* * *
Panel dyskusyjny w Nadbałtyckim Centrum Kultury [na zdjęciu]
W niedzielę [10 lipca] o godz. 16 w Nadbałtyckim Centrum Kultury przy ul. Korzennej 33/35 w Gdańsku odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony relacjom pomiędzy instytucjami kultury a władzami lokalnymi. Debatę poprowadzi dziennikarz i publicysta Jacek Żakowski. Do udziału zostały zaproszone wybitne osobowości świata kultury, ludzie teatru, krytycy, dziennikarze. Zaproszenia wysłano także do przedstawicieli władz samorządowych województwa, m.in. marszałka Jana Kozłowskiego i Arkadiusza Rybickiego, dyrektora Departamentu Kultury. Sportu i Turystyki. Urzędnicy nie potwierdzili jeszcze przybycia, zapowiada się natomiast, że po stronie ludzi teatru zasiądzie wiele ważnych postaci polskiej kultury.
Instytucje kultury są utrzymywane z publicznych pieniędzy przez samorządy, a organy władz lokalnych są wobec nich podmiotami nadrzędnymi. Ostatnie lata przyniosły przykłady, gdy relacje między kierownictwem instytucji kulturalnych a urzędnikami nie były najlepsze, co często prowadziło do zmiany władz w galeriach czy teatrach. W Trójmieście taki los spotkał kilka lat temu dyrektora sopockiej Państwowej Galerii Sztuki Ryszarda Ziarkiewicza, później - Anetę Szyłak z galerii Łaźnia, a ostatnio - Macieja Nowaka z Teatru Wybrzeże. W innych miastach Polski też dochodzi do podobnych sytuacji. Zawsze powstaje pytanie, czy powodem konfliktu są kwestie finansowo-organizacyjne. czy też są to próby podporządkowania instytucji kulturalnych pod względem programowym i artystycznym. Takimi właśnie problemami mają się zająć uczestnicy niedzielnej debaty.
Spotkanie będzie rejestrowane przez Radio Gdańsk, TYP Gdańsk i TVP Kultura. Wstęp na debatę jest wolny.