Artykuły

Kraków. Lipcowe Lato Teatralne Mumerus

Od 18 do 21 lipca w Teatrze Zależnym Politechniki Krakowskiej, Teatr Mumerus wystawi cztery spektakle w ramach cyklu Lato Teatralne Mumerus.

Program Lata Teatralnego Mumerus:

18 lipca, godz. 19.00 - "Cyrki i ceremonie"

Cyrki i ceremonie to spektakl zainspirowany obrazami Witolda Wojtkiewicza, jednego z najciekawszych polskich malarzy, zmarłego w roku 1909 w wieku 29 lat. Świat płócien, grafik i rysunków Wojtkiewicza: ludzie przemieniający się w lalki i lalki transformujące się w ludzi, tajemnicze ceremonie przemieniające się w podejrzane cyrki, powracający wciąż do magicznego kręgu obłąkani, ogrody zarośnięte bujnym, zeschłym zielskiem, drzewa pełne powieszonych pesymistów, błaźni i kapłani uwięzieni w maskach, cukiernie oferujące trujące ciasta - wszystko to znajduje swoje odbicie w teatrze aktorów, lalek, masek, klaunów i tancerzy. W przedstawieniu pada niewiele słów - wszystkie one pochodzą z tekstów Romana Jaworskiego - przyjaciela Wojtkiewicza, prekursora literatury z pogranicza dwóch rzeczywistości: realnej i opartej na halucynacjach.

***

19 lipca, godz. 19.00 - "Droga do ósmego kwadratu"

Rozgrywa się tu jakaś gra, wielka jak świat. Jeśli pozwolą ci do niej dołączyć, możesz zostać pionkiem. A jeśli będziesz stosował się do Reguł Prowadzenia Walki bardzo szybko przesuniesz się na trzecie pole - najlepiej pociągiem - trafisz na piąte (to przeważnie woda). Szóste należy do Humpty Dumpty'ego. Siódme pole jest całe porośnięte lasem, ale jeden z rycerzy wskaże ci drogę. Myślisz, że uda ci się spotkać jednego? Nie uda ci się w żadnym razie, chyba że ruszysz w przeciwnym kierunku Ale jak już zostaniesz hetmanem, nauczysz się dawać sobie ze wszystkim radę.

***

20 lipca, godz. 19.00 - "Ampuć czyli zoologia fantastyczna" [na zdjęciu]

Spektakl według książki Zoologia fantastyczna uzupełniona (uzupełniona) będącej bestiarium zwierząt istniejących tylko w wyobraźni. Galeria egzotycznie brzmiących żyjątek, błyskotliwie opisanych przez Jana Gondowicza, ze swobodą i poczuciem humoru prezentowana na scenie Teatru Zależnego Politechniki Krakowskiej, w kameralnej piwnicy. Przedstawienie pobudza wyobraźnię, unikając realistycznych środków wyrazu i dosłowności.

***

21 lipca, godz. 19.00 - Laputa & Lagado według Jonathana Swifta czyli trzecia podróż Gullivera

Napisany w XVIII wieku utwór Jonathana Swifta pt.: Podróże do wielu odległych narodów świata jest fantastyczno-surrealistycznym opisem czterech wyimaginowanych podróży, w którym - jak pisze Juliusz Kydryński - autor rozprawia się z całą ludzkością, z samą jej naturą i wszystkimi stworzonymi przez nią instytucjami. Każda epoka - także i nasza - odnajdzie w niesamowitej grotesce Swifta oskarżenie siebie samej, własne swoje rysy i własne zwierciadło. Niestety, dzieło Swifta adresowane do dorosłych, zostało ocenzurowane oraz okaleczone, po czym pozbawione wszelkich drastyczności i całego smaku trafiło do dziecięcego pokoju jako niewinna bajka o ciekawej podróży do krainy Liliputów i krainy Olbrzymów. W niezliczonych adaptacjach dziecięcych pomija się trzecią podróż zaczynającą się wizytą na Latającej Wyspie Lapucie.

Zamierzeniem twórców spektaklu jest inscenizacja owej trzeciej części dzieła Swifta - Podróży zaczynającej się wizytą na latającej wyspie Laputa, a kończącej odwiedzinami Krainy Nieśmiertelnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji