Artykuły

Olsztyn. Bruk Festiwal rozpoczął Rebelię Kultury na Warmii

Pierwsze zetknięcie z Rebelią Kultury to finał międzynarodowego festiwalu sztuki ulicy Bruk Festival, który odbywa się w Olsztynie. W dniach 11-12 lipca goście Rebelii mieli możliwość spotkania się z największymi gwiazdami festiwalowymi.

Przez 4 miesiące na Warmii odbędzie się 10 festiwali, 50 koncertów, 2000 godzin warsztatów, z udziałem 100 artystów z kilkunastu krajów. Tematy, które zostały wybrane do reprezentowania regionu to muzyka, street art, kosmos, performance, film, design, literatura.

Pierwsze zetknięcie z Rebelią Kultury to finał międzynarodowego festiwalu sztuki ulicy Bruk Festival, który odbywa się w Olsztynie. W dniach 11-12 lipca goście Rebelii mieli możliwość spotkania się z największymi gwiazdami festiwalowymi, miedzy innymi: beatboxerem Roxorloops'em, choreografem, hip-hop & breakdance Kelechi'm, DJ Kostkiem, Dharni'm, beatboxerem z Singapuru, Moniką Grzelak, jedną z najlepszych polskich choreografek, a także przyjrzeć się warsztatom masterclass prowadzonym przez Piotra Kielara.

Rebelia Kultury to także spotkania z animatorami kultury tworzącymi życie kulturalne Olsztyna, odpowiedzialnymi za wydarzenia wchodzące w skład Rebelii: Marią Stokłosą, założycielką Studia Burdąg, Dobremiastock Rebel Festival, Stowarzyszeniem Druga Strona Ognia - twórcami Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Demoludy, a także środowiskiem zgromadzonym wokół kawiarnio-księgarni Tajemnica Poliszynela.

**

Wybrane wydarzenia tworzące projekt "Warmia: Rebelia kultury"

Muzyka

6 lipca do 25 sierpnia - "Lidzbarskie Wieczory Jazzowe". Podczas wieczornych koncertów przy Wysokiej Bramie w Lidzbarku Warmińskim wystąpią m.in.: Ewa Bem & kwartet Andrzeja Jagodzińskiego, Kasia Rodowicz Trio, Retro Dunk, Atom Strong Quartet, Leszek Możdżer czy Siergiej Kriuczkov & Riverboat Jazz Ramblers.

W połowie lipca wystartuje "Dobremiastock Rebel Festival" wraz z "Ogólnopolskim Festiwalem Muzyki Alternatywnej". Na scenie zobaczymy min: Italian Scooters, Chilli, Dead on time, & INNI, Make Progress i Bubble Chaber.

Sierpień - "Rebelia Niskich Tonów", którego gwiazdami będą TM Stevens (USA), a także Pascal Mulen (Francja) czy Mieczysław Jurecki, znany przede wszystkim z "Budki Suflera". W ramach festiwalu odbędą się warsztaty muzyczne oraz minitargi sprzętu muzycznego. Więcej informacji już wkrótce.

Street art & performance

3 -13 lipca festiwal kultury ulicznej "BRUK Festival". To jedno ze sztandarowych wydarzeń kampanii "Warmia: Rebelia Kultury". Niezwykle ważną częścią festiwalu są międzynarodowe zawody rozegrane aż w pięciu kategoriach - dj, beatbox, dancehall, taniec hip-hop oraz breakdance.

23-24 sierpnia - oryginalny Festiwal Improwizacji "Dzianie się".

3-8 września - "Festiwal Filozofii" - spotkanie poświęcone problemowi duchowej kondycji współczesnego człowieka

6, 13, 20 października - "Rebelia w gotyku" - nowy projekt łączący muzykę, architekturę i performance

Teatr & taniec

15-20 października - Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Demoludy", który swoją formułą już zainteresował artystów z Polski i zagranicy.

Cykl warsztatów teatralnych organizowanych przez olsztyńską "Otwartą Scenę Tańca",

Projekt "Nowy taniec" z udziałem Marysi Stokłosy - kierownik Domu Pracy Twórczej i Fundacji "Burdąg", na granicy Warmii i Mazur w Burdągu.

Film & kosmos

6-9 września - Space VJ Meeting Poland - międzynarodowe spotkania artystów sztuk wizualnych, miksujących wideo na żywo, Swój udział w festiwalu zapowiedzieli już artyści z Belgii, Węgier, Australii, Niemiec i Polski.

Wrzesień -"BlueBox" - Przegląd Scenografii Cyfrowej i Efektów Specjalnych.

27-28 września - "Nowe dźwięki w starym kinie" - przegląd kina niemego z muzyką na żywo

Festiwal "Filozofia Filmowo" - drugi festiwal filmu filozoficznego w Polsce. Festiwal będzie poświęcony życiu i twórczości dwóch wybitnych myślicieli, znanych i cenionych na świecie Leszkowi Kołakowskiemu i Slavojowi Žižkowi.

Design

23 października - "Warmia nju dizajn" Projekt ma na celu odkrycie warmińskiego wzornictwa dla młodych pokoleń i udowodnienie, że jest ono olbrzymim źródłem inspiracji i stanowić może doskonały materiał do tworzenia designerskiej sztuki współczesnej.

25 października - "Rebelia designu". Wystawa prac polskich designerów, spotkanie z przedstawicielami tej sztuki, a także wernisaż prac zgłoszonych do konkursu "Warmia: Rebelia Kultury".

Literatura

Kampania społeczna - Rebelia czytania

Lipiec - wrzesień 2012 - głośne czytanie na scenach plenerowych imprez masowych, w tym koncertach i festiwalach. Głównym celem akcji jest pokazanie, że osoby publiczne, będące bohaterami masowej wyobraźni, spędzają wolne chwile nad książką i potrafią pokazać innym, że czytanie nie jest passé.

Wrzesień - październik 2012 - Czytanie na śniadanie - podczas tej akcji literatura znajdzie Cię tam, gdzie się tego wcale nie spodziewasz: w pracy, w sklepie, na szkolnej przerwie. Nie powiemy jak, z pewnością Cię to zaskoczy.

Sierpień - październik 2012 - A kto poczyta dorosłym? punktem wyjścia jest projekt Białego Teatru, zainspirowany dobrze znaną akcją "Cała Polska czyta dzieciom". Jeśli głośne czytanie ma tak pozytywny wpływ na rozwój dzieci, dorosłym na pewno nie zaszkodzi. W akcji wezmą udział nie tylko osoby profesjonalnie zajmujące się prezentacją tekstów literackich, tj. aktorzy, animatorzy, dziennikarze, nauczyciele, ale także wszyscy, którzy zechcą poczytać innym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji