Artykuły

Poznań. Ostatnie przedstawienie Raczaka na zakończenie Malty

Przedstawienie Lecha Raczaka "Gry z czasem" zakończy w sobotę Malta Festival Poznań. Premiera ma być pożegnaniem Raczaka z funkcją dyrektora artystycznego festiwalu. W piątek minister kultury Bogdan Zdrojewski odznaczył go medalem Gloria Artis. Minister wręczając odznaczenie podziękował za reprezentowanie interesów widzów.

- Starałem się zobaczyć jak wygląda dorobek Lecha Raczaka, jego zaangażowanie w pokazywanie spektakli swoich, sprowadzonych, pozyskanych i zrealizowanych w Polsce przy jego współudziale i jest to ponad 500 przedstawień. Zazwyczaj reżyserzy, pilnują swoich interesów artystycznych a w tym wypadku mamy do czynienia z człowiekiem reprezentującym interesy widzów i za to Lechowi Raczakowi podziękowałem - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

- To dla mnie przyjemna pamiątka i satysfakcja, że zostałem oficjalnie doceniony - powiedział po odebraniu odznaczenia Lech Raczak.

Premiera nowego przedstawienie Raczaka "Gry z czasem", będzie ostatnim wydarzeniem teatralnym Malta Festival Poznań. Spektakl będzie pokazany na Starym Rynku.

- Byłem na Rynku i obawiam się, że większość widzów przyjdzie tu na piwo a nie na przedstawienie, ale jak się 20 lat temu miało się odwagę zaczynać ten festiwal to teraz trzeba mieć odwagę go skończyć - powiedział o swoim projekcie Lech Raczak. Przedstawienie ma być opowieścią o dwóch życiorysach.

- W teatrze i życiu cały czas gra się z czasem. Mój teatr ma przedstawić połączenie dwóch życiorysów, które łączą w różny sposób czas życia, z czasem przeżywania. Będzie to opowieść o Stanisławie Przybyszewskiej, która w Gdańsku w czasie narodzin faszyzmu rozpamiętuje ciągle Wielką Rewolucję Francuską oraz o hazardziście, którego nazwiska nie zdradzę, i jego hazardzie, który może być hazardem na śmierć i życie - powiedział o swoim przedstawieniu Raczak.

Lech Raczak zrezygnował z funkcji dyrektora artystycznego Malta Festiwal, bo chce poświęcić się twórczości artystycznej. - Mam już tyle lat, że może mi nie starczyć czasu na realizacje moich zamierzeń, a chcę wyreżyserować kilkanaście przedstawień i napisać kilka książek, dlatego dalej nie mogę tak intensywnie współpracować z "Maltą", ale jak będą chcieli wysłuchać mojej opinii o jakichś przedstawieniach to służę pomocą - powiedział PAP Lech Raczak.

Podczas festiwalu pokazane zostały trzy przedstawienia wyreżyserowane przez Raczaka: "Marat/Sade", "Dziady" i "Czas Terroru".

Lech Raczak urodził się 27 stycznia 1946 r. w Poznaniu. Od 1964 związany był z Teatrem Ósmego Dnia, jako jego współzałożyciel, aktor, reżyser, a od 1968 r. także szef zespołu. Od 1993 r. jest szefem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta w Poznaniu.

Tegoroczna edycja poznańskiego festiwalu rozpoczęła się 3. lipca. Festiwal przebiegał pod hasłem Akcja Azjatycka; artyści odnosili się do coraz silniejszej obecności Azji we współczesnym świecie. Zaprezentowane zostały projekty artystów azjatyckich mieszkających w Europie i europejskich pracujących w Azji.

Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu była światowa prapremiera opery "Slow Man" Nicholasa Lensa napisana na podstawie prozy i we współpracy z południowoafrykańskim i australijskim pisarzem Johnem Maxwellem Coetzee, który przyjechał do Poznania.

Jedyny koncert w Polsce zagrał podczas festiwalu kalifornijski zespół Faith No More, w ramach cyklu "Poznań dla Ziemi", koncert rockowych weteranów wysłuchało prawie 10 tys. widzów..

Jednym z partnerów festiwalu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji