Panel dyskusyjny w Nadbałtyckim Centrum Kultury
Miały być radykalne działania, na razie skończy się na dyskusji. Zespół Teatru Wybrzeże, protestujący przeciw odwołaniu dyrektora Macieja Nowaka wzywa urzędników do dyskusji.
W niedzielę [10 lipca] o godz. 16 w Nadbatyckim Centrum Kultury przy ul. Korzennej 33/35 w Gdańsku odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony relacjom pomiędzy instytucjami kultury a władzami lokalnymi. Debatę poprowadzi dziennikarz i publicysta Jacek Żakowski [na zdjęciu]. Do udziału zostały zaproszone wybitne osobowości świata kultury, ludzie teatru, krytycy, dziennikarze. Zaproszenia wysłano także do przedstawicieli władz samorządowych województwa pomorskiego, m.in. marszałka Jana Kozłowskiego i Arkadiusza Rybickiego, dyrektora Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki.
Urzędnicy nie potwierdzili jeszcze przybycia, zapowiada się natomiast, że po stronie ludzi teatru zasiądzie wiele ważnych postaci polskiej kultury. Swój przyjazd do Gdańska zapowiedzieli m.in.: Izabela Cywińska - reżyser, ale także była minister kultury, reżyserzy teatralni: Anna Augustynowicz i Rudolf Zioło, Jacek Głomb - dyrektor teatru w Legnicy, Aneta Szyłak - kurator sztuki, była dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, pisarz Stefan Chwin, Joanna Szczepkowska - aktorka i publicystka, dziennikarze piszący o teatrze: Krzysztof Mieszkowski (redaktor naczelny "Notatnika Teatralnego") i Jacek Rakowiecki (redaktor naczelny miesięcznika "Foyer").
Instytucje kultury są utrzymywane z publicznych pieniędzy przez samorządy, a organy władz lokalnych są wobec nich podmiotami nadrzędnymi. Ostatnie lata przyniosły co najmniej kilka przykładów, gdy relacje między kierownictwem instytucji kulturalnych a urzędnikami nie były najlepsze, co często prowadziło do rozwiązywania współpracy i powoływania nowych władz w galeriach czy teatrach. W Trójmieście taki los spotkał kilka lat temu dyrektora sopockiej Państwowej Galerii Sztuki Ryszarda Ziarkiewicza, później - Anetę Szyłak z galerii Łaźnia, a kilkanaście dni temu - Macieja Nowaka z Teatru Wybrzeże. W innych miastach Polski również dochodzi do podobnych sytuacji. Zawsze w takich wypadkach powstaje pytanie, czy powodem konfliktu są kwestie finansowo-organizacyjne, czy też są to próby podporządkowania instytucji kulturalnych pod względem programowym i artystycznym. Takimi właśnie problemami mają się zająć uczestnicy niedzielnej debaty.
Spotkanie będzie rejestrowane przez Radio Gdańsk i stacje telewizyjne (TVP Gdańsk, TVP Kultura). Wstęp na debatę jest wolny.