Artykuły

Bielsko-Biała. "Zbrodnia" nagrodzona

Przedstawienie "Zbrodnia" w reżyserii Eweliny Marciniak doceniła komisja Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ewelina Marciniak, młoda reżyserka w zeszłym sezonie debiutowała w Bielsku-Białej odważną inscenizacją dramatu Witkacego ("Nowe Wyzwolenie"). W marcu Marciniak na małej scenie Teatru Polskiego pokazała drugi swój spektakl - "Zbrodnię" inspirowaną tekstem Gombrowicza.

Przedstawienie doceniła komisja Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, która 28 czerwca przyznała równorzędną główną nagrodę "Zbrodni" oraz "Nieskończonej historii" (Teatr Powszechny w Warszawie, reżyseria tekstu Artura Pałygi - Piotr Cieplak). Komisja do ścisłego finału wybrała 12 sztuk współczesnych (region reprezentował tylko Teatr Polski). Dodatkowo jury w składzie Małgorzata Dziewulska, Anna Augustynowicz, Agnieszka Olsten, Zyta Rudzka, Jacek Kopciński i Zbigniew Majchrowski przyznało nagrodę Ewelinie Marciniak w kategorii reżyseria oraz Jaśminie Polak za rolę Cecylii w bielskiej "Zbrodni" według scenariusza Michała Buszewicza. Młodą aktorkę, studentkę III roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie można było wcześniej oglądać w spektaklu "Gwiazda śmierci" w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu.

W opublikowanej przez Stary Teatr w Krakowie części planów repertuarowych na nowy sezon na liście zaproszonych reżyserów znalazła się m.in. Ewelina Marciniak, która pod koniec września pokaże "Śmierć i zmartwychwstanie świata" poczytnego młodego niemieckiego dramaturga Nis-Momme Stockmanna (rocznik 1981).

Wyróżnienie Eweliny Marciniak i jej inscenizacji w Teatrze Polskim udowadnia, że na scenach województwa śląskiego jest zarówno miejsce dla młodych twórców jak i aktorskie zespoły, które nie boją się podjąć współpracy z debiutantami. Podobną inicjatywę, co Robert Talarczyk zapraszający reżyserów do debiutu rozpoczął także Zbigniew Leraczyk w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Przed tygodniem, 23 czerwca, studenci III roku Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie zaprezentowali w Sosnowcu trzy sceny z Szekspira. Najwyżej oceniono inscenizacyjną pracę Krzysztofa Popiołka. W nagrodę wyreżyseruje on "Sen nocy letniej" w Teatrze Zagłębia w sezonie 2013/2014.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji