Artykuły

Warszawa. "Ogrody Muzyczne" w cieniu cyprysów

Śródziemnomorska muzyka, taniec i śpiew będą prezentowane w ramach festiwalu "Ogrody Muzyczne", który zainauguruje występ artystów cypryjskich 2 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie.

Dzień wcześniej Republika Cypryjska obejmie prezydencję w UE.

W ramach tegorocznego festiwalu, który będzie przebiegać pod hasłem "W cieniu Cyprysów", zostanie zaprezentowana kultura śródziemnomorska. Ambasador Republiki Cypryjskiej Andreas Zenonos, obecny na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie, cieszył się, że przejęcie prezydencji przez jego kraj uświetnią w Polsce koncerty i projekcje filmowe przybliżające cypryjską kulturę.

W poniedziałek 2 lipca cypryjski wokalista Michalis Terlikkas wraz z grupą muzyczną Mousa zaprezentuje tradycyjną muzykę i tańce z Cypru. Koncert, którego gościem będzie ambasador Zenonos, zainauguruje 12. edycję festiwalu "Ogrody Muzyczne". Następnego dnia zostanie wyemitowany film dokumentalny poświęcony historii tego wyspiarskiego kraju, położonego na styku kultur.

Dyrektor muzyczny festiwalu, kompozytor Zygmunt Krauze powiedział we wtorek, że muzyka cypryjska jest właściwie tożsama z muzyką grecką. W obu tych krajach - jak podkreślił - tradycyjna muzyka cieszy się wciąż olbrzymią popularnością. "W przeciwieństwie do Polski, gdzie zatraciliśmy tę ludowość, tam to istnieje" - zaznaczył.

Wyjątkowy pokaz śródziemnomorskiej kultury - według Krauzego - odbędzie się także na zakończenie festiwalu. W niedzielę 29 lipca francuska Cappella Mediterranea zaprezentuje widowisko łączące muzykę włoskiego twórcy oper okresu baroku Claudia Monteverdiego ze współczesną twórczością legendarnego kompozytora tanga argentyńskiego Astora Piazzolli. W czasie występu dźwięki barokowej teorby będą współbrzmiały z bandoneonem, a tancerze połączą tańce tradycyjne ze współczesną choreografią.

W programie festiwalu znalazły się także cztery recitale. Elżbieta Chojnacka, nazywana "Paganinim klawesynu", zaprezentuje współczesne kompozycje na ten instrument. Podczas koncertu odbędzie się prawykonanie utworu "Folk" Regisa Campo. Wszystkie siedem utworów, które wykona klawesynistka, zostały napisane specjalnie dla niej i są jej dedykowane. Chojnacka jest uważana za najwybitniejszą współczesną wykonawczynię muzyki klawesynowej, jej gra inspirowała kompozytorów do odkrywania w tym barokowym instrumencie nowych środków wyrazu.

Z recitalami wystąpią też trzy sopranistki: Polka Agata Zubel, Portugalka Raquel Camarinha oraz Włoszka Tiziana Scandaletti.

W ramach festiwalu odbędą się projekcje nagrań oper, wśród nich m.in. "Otello" Giuseppe Verdiego i "Rigoletto we włoskiej Mantui" Gaetano Donizettiego. Akcja "Otella" rozgrywa się na Cyprze pod koniec XV w. Spektakl w reżyserii wybitnego dyrygenta Herberta von Karajana został zarejestrowany w 1974 r. Opera "Rigoletto", transmitowana w 2010 r. we włoskiej telewizji, biła rekordy popularności - pierwszy akt sztuki w reżyserii Marco Belocchio obejrzał na całym świecie blisko miliard telewidzów.

Akcję opery "Orfeusz i Eurydyka" Christofera Willibalda Gluecka reżyser Mariusz Treliński przeniósł z mitycznej Grecji do nowoczesnego mieszkania w bloku. Publiczność festiwalu będzie mogła zobaczyć nagranie spektaklu, zrealizowanego w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie w 2011 r.

Do kultury śródziemnomorskiej nawiąże też film dokumentalny o greckim kompozytorze Mikisie Theodorakisie. Jego nazwisko kojarzy się amatorom kina przede wszystkim ze słynnym tematem z filmu "Grek Zorba" (1964) z Anthonym Quinnem w roli głównej. Dla Greków jest to postać o dużym wpływie nie tylko na kulturę, ale również na politykę i historię. Kompozytor zasiadał w greckim parlamencie, był związany z ruchem komunistycznym. W czasie rządów greckiej junty wojskowej w 1967 r. był internowany, dzięki wsparciu artystów z całego świata, m.in. Igora Strawińskiego, Pierre'a Bouleza, Leonarda Bernsteina i Dymitra Szostakowicza, został uwolniony, ale musiał opuścić kraj.

W ramach tegorocznych "Ogrodów Muzycznych" zostanie też przypomniana baletowa wersja "Greka Zorby" w reżyserii Theodorakisa, zarejestrowana w 1990 r.

Organizatorem festiwalu "Ogrody Muzyczne", który odbędzie się w dniach 2-29 lipca, jest Fundacja Ogrody Muzyczne. Informacje o biletach i szczegółowy program festiwalu znajdują się na stronie www.ogrodymuzyczne.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji