Artykuły

Dyrektor cenzorem, czyli kłótnia o Panamę

Jedyną nową w tym sezonie artystycznym propozycją dla dzieci jest w bielskim Teatrze Lalek Banialuka widowisko Ach, jak cudowna jest Panama. Autorzy inscenizacji (reżyser Piotr Cieplak z warszawskiego Teatru Powszechnego, autor sugestywnej oprawy muzycznej Michał Litwiniec i scenograf Andrzej Witkowski) nie pokazali się na premierze. Wcześniej pokłócili się bowiem z dyrektorem Banialuki Piotrem Tomaszukiem o kształt widowiska.

Tomaszuk uznał, że inscenizacja Cieplaka jest przefilozofowana i może być niezrozumiała dla dziecięcej widowni. Zadziałał więc jak cenzor, wprowadzając cięcia i korekty. Choć cenzorskie zapędy mogą wywoływać sprzeciw i obrzydzenie, tym razem ich efekt wydaje się udany. Powstało zgrabnie opowiedziane, mądre widowisko o tym, że szukając krainy szczęśliwości za górami i lasami (w tym przypadku w Panamie), nie dostrzega się uroków własnego domu i najbliższej okolicy. Pełną przygód wędrówkę w poszukiwaniu wymarzonej Panamy prowadzą Tygrysek i Miś. Postacie te wymyślił pochodzący z Zabrza niemiecki malarz i pisarz Horst Eckert, znany pod pseudonimem Janosch. W latach siedemdziesiątych sensacją wydawniczą była jego wspomnieniowa książka Cholonek, czyli Dobry Pan Bóg z gliny. Ale na wspomnieniach Janosch nie poprzestał. Postanowił przełamać słodką kiczowatość oferty koncernu Walta Disneya i wziął się za pisanie książek dla dzieci. Stał się w tej dziedzinie prawdziwym potentatem. Wydał ponad sto książek i jest najpopularniejszym w świecie niemieckojęzycznym autorem dziecięcej literatury.

72-letni Janosch od lat mieszka na Wyspach Kanaryjskich, unikając kontaktów ze światem. Ach, jak cudowna jest Panama należy do jego najpopularniejszych książek. Przedstawienie w Banialuce jest polską prapremierą. Grają w nim sprawnie Piotr Tomaszewski (Miś), Radosław Sadowski (Tygrysek), Włodzimierz Pohl (narrator) oraz Maria Dąbrowska, Alicja Rapasiewicz, Rafał Gąsowski i Radosław Kaliski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji