Wyjście z polskiego piekła
1.
"Róża" jest najokrutniejszym z dramatów Żeromskiego; to egzorcyzmy duszy polskiej. Polska podłość i polska wielkoduszność, wola mocy i tchórzliwa słabość, patriotyczny frazes i serwilizm wobec zaborcy, służalczość uprzedzająca, nachalna, żenująca samych zaborców - nikt chyba od czasów Słowackiego nie powiedział temu narodowi prawdy tak gorzkiej.
Tę gorycz akcentuje kieleckie przedstawienie ,,Róży", adaptacja, która pomija wszystko, co w tym dramacie letnie, co napisane raczej z myślą o sztuce niż o sprawie; reżyseria, która zamienia widowisko w okrutne misterium, gra aktorów - a zwłaszcza dwie role Nowickiego jako Anzelma i Stramy jako Czarowica. W ich wykonaniu utwór Żeromskiego zmienia się w dantejską wędrówkę po piekle polskości. Tak zresztą, według wzorów Dantego i Krasińskiego zbudowana jest ,,Róża". Dramat zaczyna się w momencie, kiedy Bożyszcze zwraca się do uwięzionego Czarowica:
"Pójdziesz dziś ze mną w świat. Pamiętaj, żeby ci się dusze polskie nie wydały stokroć, tysiąckroć boleśniejszymi od krat więzienia wrogów, a ziemia polska ciaśniejszą i bardziej okrutną, bardziej martwą i niemą od celi wroga. Patrz daleko poprzez i ponad ludzi, jakeś poprzez kraty patrzał na niebo. Biada ci, jeżeli westchniesz za żelaznymi kratami więzienia..."
Wielkość Żeromskiego - jak wielkość Balzaka czy Dostojewskiego - była odwagą rzucania swym narodom w twarz prawd najokrutniejszych, odwagą rozdrapywania ran - by nie zarosły błoną podłości.
2.
Pierwszy krąg spraw: piekło polskiego proletariatu, zepchniętego przez kapitalizm do poziomu zwierzęcej wegetacji. Najwybitniejszy z polskich marksistów Kazimierz Kelles-Krauz pisał kiedyś o dwóch etapach dojrzewania proletariatu. Etap pierwszy to etap negacji: robotnicy wiedzą kim nie są i w tym znajdują swą tożsamość, buntują się przeciw wszystkim i odrzucają wszystkie hasła przekraczające poziom ich grupowego interesu.
Etap drugi to etap pozytywny: klasa robotnicza zrozumiawszy swą rolę w narodzie - przejmuje odpowiedzialność za sytuację całego narodu, za stan narodowej kultury i gospodarki.
Etap pierwszy to luksemburgizm, poziom wyższy reprezentują dopiero idee Brzozowskiego, według którego właśnie proletariat przejmie z rąk szlachty "pochodnię narodowości" - troskę o kulturę, ciężar walki o niepodległość. Proletariat opisywany przez Żeromskiego to gromada stojąca jak gdyby na granicy obu etapów, lud który dojrzewając do świadomości - nie dojrzewa do narodowości, a jedyny swój problem widzi w walce z wyzyskiem ekonomicznym, nie dostrzegając ucisku narodowościowego.
Nie oznacza to oczywiście, iż Żeromski nie widzi ucisku społecznego; "Róża" jest opowieścią także o plujących krwią robotnikach, o ich wychudłych dzieciach bawiących się w kałużach Bałut; Łódź jest prawdziwą Golgotą ludu polskiego, tym okrutniejszą od tamtej, biblijnej, że współczesną, że morduje się na niej masowo, w majestacie praw-umów o pracę, przy powszechnej zgodzie: tak być musi, taka jest cena postępu. Ale Żeromski dostrzega coś więcej niż widzą zwolennicy poglądów Róży Luksemburg, widzi, że pieniądz ukradziony robotnikom idzie na opłacenie rosyjskich sołdatów, których kapitalista wzywa przeciw strajkującym, widzi też, że zysk z polskiej pracy odprowadzany jest do Berlina i Petersburga, a więc, że w niczym nie przyczynia
się do poprawy warunków tego kraju, gdzie został wypracowany. Bo Polska nie jest państwem, jest geograficznym obszarem, miejscem, w którym stykają się trzy najuboższe prowincje trzech potężnych państw. Prowincje celowo ubożone, wyjaławiane z kapitału, z kultury, z wszystkiego co mogłoby zmienić zwierzęcą egzystencję robotników w normalne ludzkie życie. Władza zaborcza może tolerować inwestycje w postaci fabryk - nie będzie tolerować polskiej prasy; pójdzie na ugodę z niemieckim i żydowskim kapitałem - aby zniszczyć kapitał polski; pozwoli rozpowszechniać luksemburgizm, by nie dopuścić do głosu idei niepodległościowej. Domagający się swych ludzkich praw, walczący z kapitalistami robotnicy nie widzą, że są manipulowani, że ich walka jest celowo podsycana po to, by odwrócić ich uwagę od konieczności innej walki - z zaborcą; że okupanci tak jak niegdyś w czasach Szeli i Dembowskiego stosują wobec Polaków zasadę "dziel i rozkazuj". Walcząc tylko z jednym uciskiem - ulegają uciskowi podwójnemu i będą mu ulegać tak długo, dopóki nie zrozumieją, że ich wyśniona republika proletariatu nie może być zrealizowana podczas panowania moskiewskich czy pruskich sołdatów. Na argument, że robotnik polski będzie "miał lepiej" w bogatych Niemczech niż w ewentualnej, wolnej - lecz ubogiej Polsce, Żeromski odpowiada: nieprawda, w porównaniu z robotnikami niemieckimi robotnik polski będzie zawsze człowiekiem drugiej kategorii. Na argumenty mówiące o zysku, jaki przynosi handel z Rosją pisarz wskazuje, że te zyski nie idą do kieszeni polskiego robotnika. Luksemburgizm - i tu jest słabość tej ideologii - pomija sprawę najważniejszą; sprawę osobistej godności praw ludzkich
z prawem do wolności na czele. Konsekwencje tej ideologii były straszne: Polak zaczynał kłócić się z Polakiem, jeden socjalista - z drugim. Robotnik, który w dramacie Żeromskiego reprezentuje tę ideologię mówi wreszcie do pozostałych: "Mój wywód prosty: trzeba na nowo strzelać we łby, w których się pali ogień buntu". Zamiast walki robotników o niepodległość - równie krwawa lecz nonsensowna walka robotników między sobą, walka z niepodległością - oto ostateczna konsekwencja luksemburgizmu. Krytykując jego konsekwencje pisarz dostrzega także słabości ideologii niepodległościowej. Czarowic, który ludziom głodnym, zapiekłym w nienawiści, często nie umiejącym czytać, mówi o Mickiewiczu i Słowackim jest tyleż wzniosły co po prostu groteskowy. Czarowic, który głosząc hasło niepodległość nie potrafi odpowiedzieć "jaka", który nie niesie ze sobą programu reform społecznych - nie wzbudza zaufania lecz obawę robotników, że spod ucisku moskiewskiego przejdą pod taki sam ucisk polski. Szlachetny, pełen poświęcenia rewolucjonista nie wzbudza zaufania. Okrutnie lecz prawdziwie brzmią krzyki robotników, którzy wypędzając go z sali krzyczą: "kładź na się kajdany i więzienny strój". Czy w tym momencie Czarowic nie westchnie za kratami więzienia? Czy nie spełni się okrutna przepowiednia Bożyszcza?
3.
Sprawa druga to sprawa ludu i pracy dla ludu. Tu także potrzeba odwagi, trzeba wygarnąć sobie najokrutniejsze prawdy, bo tylko po wyznaniu win może nastąpić przebaczenie i pojednanie. Nie można jednak budować na kłamstwie, na złudzeniu pt. "jeden tylko jeden cud z szlachtą polską polski lud". Żeromski ma odwagę, by zdemaskować ten rzekomy cud, potrafi wykazać fałsz w postępowaniu prelegenta, który nauczając lud, podnosząc go do poziomu kultury narodowej - zarazem go oszukuje ukazując historię Polski jako obrazki, które serca krzepią, na których chłopi i panowie zgodnie walczą z zaborcą. Żeromski mówi z szacunkiem o działaczach "kooperanckich", którzy zdrowie a nieraz życie poświęcają pracy dla ludu - ale w przeciwieństwie do nich pisarz ma odwagę pokazać prawdziwy obraz walk roku 63, uciekający żołnierz-szlachcic i chłopi, którzy ogłuszają go kamieniami, aby związać i za opłatą wydać go Czengieremu. Przeszłość nie była sielanką, nie była braterstwem klas. Tragicznym paradoksem było, iż skutkiem braku zrozumienia klasowych uwarunkowań rewanż chłopów za wielowiekowy ucisk nastąpił w momencie, gdy szlachta zaczęła walczyć z zaborcą, właśnie o prawa dla chłopów, że przeszłość dogoniła nie tych, którzy byli winni, lecz tych, którzy winę swej klasy rozumieli. Takie są jednak moralne prawa historii. Przyszłe braterstwo można stworzyć tylko pod tym warunkiem, że będzie się miało odwagę powiedzieć o tym całą prawdę.
4.
Ostatni krąg piekła, krąg polskiej inteligencji. Scena z boku, którą równać można chyba tylko z balem u senatora w "Dziadach". Chocholi taniec polskich "wyższych warstw": taniec tchórzostwa maskowanego dowcipem, egoizmu maskowanego dowcipem, bierności maskowanej dowcipem. Kulturalna, błyskotliwa, czarująca wręcz podłość dziennikarzy,bankierów, literatów, "złotej młodzieży". Przerażająca, wewnętrzna pustka i stokroć bardziej złowroga od pustki zalegającej piersi robotników. Ale ta pustka, ta kulturalna podłość potrafi dobierać argumenty. "Pan starszy" drwiąc z symbolu zmasakrowanej przez zaborców Polski nie mówi o swoim tchórzostwie lecz o tym, że rewolucyjny patriotyzm Polaków jest... ekspozyturą rosyjskiej rewolucji. Podkreśla słowo "rosyjskiej", wbija je w uszy nachalnie, jadowicie po to, aby rozbudzając szowinizm, niechęć do Rosjan -zdyskredytować samą walkę i usprawiedliwić naszą podłość. A kiedy Czarowic przyprowadza na bal polskiego chochoła -postać w worze trójkątnym, z pętlicą stryczka na szyi -kulturalni patriotyczni balownicy wezwą na pomoc policję. Oczywiście policję okupanta. Czy i teraz Czarowic nie straci wiary w naród? Czy nie zatęskni za więzieniem zaborcy?
5.
Wszystkie sceny mówią właściwie o tym samym; o niepodległości. Jak ją stworzyć, z jakimi ludźmi. Czy ci, podli, skarlali w niewoli będą w stanie zbudować to państwo, o którym marzą? Czy możliwa jest niepodległość zewnętrzna bez wewnętrznej niepodległości narodu, bez zahartowania charakterów, bez uleczenia chorej duszy polskiej z lęku, egoizmu, służalczości? Co przeciwstawia Żeromski ponurym obrazom rzeczywistości?
Wydawać by się mogło, że utopię. Utopię "piekielnej machiny", dzięki której powstańcy pokonają armię zaborców, utopię "idealnej szkoły", w której wychowane zostaną przyszłe pokolenia szlachetnych Polaków? Zapewne, ale te obrazy traktować należy symbolicznie. Nie tyle o "machinę" tu chodzi, ile o poziom techniki, poziom myśli i pracy pozwalający uzyskać przewagę nad zaborcami. I nie tyle o "szkółkę" Czarowica, ile o pracę nad oświatą i poziomem życia warstw uchodzących za niższe, odpychanych od narodowości tak brutalnie, iż sama narodowość stała się im nienawistna, w najlepszym razie - obojętna. Ale chyba nie na końcu "Róży" znajdujemy tę najważniejszą odpowiedź Żeromskiego, która niesie naprawdę nadzieję.
6.
Najważniejsze słowa dramatu padają podczas rozmowy naczelnika z Czarowicem w więzieniu. Naczelnik kusi Czarowica, obiecuje mu zamazanie win, kokietuje go właśnie ideologią klasową, która ich, naczelnika i szlachcica, a więc obu "ludzi z towarzystwa" łączy przeciwko chamstwu, która ani do polskości się nie poczuwa, ani potrafi ją tworzyć. Czarowic, zadając kłam naczelnikowi, odpowiada: "Po powstaniu sześćdziesiątego trzeciego roku byliśmy jedynie skatowaną szlachtą bez ludu. Wyście nam, szlachcie-narodowi, lud mądrze wydarli. Teraz w tej rewolucji, którą pan uważasz za ukończoną i zdławioną, myśmy wam lud nasz ze szponów wyrwali. Przez mękę bezprzykładną, przez szalone koleje losu, które nam ludziom z "towarzystwa" każą kasy publiczne rabować - wyrwaliśmy wam nasz lud. Kupujemy go od was uczciwie, płacimy szczodrze, własną krwią... Wasza szubienica pracuje dla niepodległej Polski. Wieszacie na niej wraz podbój dusz ludu polskiego i potęgę waszego carstwa. Po dalekich siołach idzie wędrowne, w kurzu krwi zrodzone podanie o tym, jak wspaniale umierał za niepodległość Okrzeja, Baron, Izdebski i tylu innych. Obejdzie ono wszystkie drogi, trafi do każdego domostwa. Zrozumieją wszyscy polscy ludzie, jak niezgłębioną krynicą regeneracji narodu była ta rewolucja..."
"Róża" Żeromskiego jest eposem o narodzinach nowoczesnej świadomości narodowej Polaków, jest też dziełem, które tę świadomość współtworzy. Walka o polskość bowiem przebiega nie tylko na poziomie zdarzeń i faktów materialnych. Rozumiał to zresztą i Murawiew, gdy mawiał, że Polakom trzeba na szubienicy wieszać nie tylko ciała ale jeszcze dusze.
7.
"Róża" jest najokrutniejszym z dramatów Żeromskiego. Okrucieństwo w mówieniu prawdy jest tajemnicą wielkości. Nie tylko w sztuce.