Artykuły

Łódź. Piotr Trojan ze Złotą Maską

Już po raz dwudziesty pierwszy przyznane zostały Złote Maski, nagrody łódzkich recenzentów teatralnych za najlepsze realizacje teatralne sezonu. Złotą Maskę za debiut na łódzkiej scenie otrzymał aktor Piotr Trojan. Kapituła doceniła go za rolę Ifigenii w spektaklu "I Ifigenia" w reż. Tomasza Bazana.

Złotymi Maskami nagrodzeni zostali także: reżyser spektaklu Tomasz Bazan i dramaturg Szczepan Orłowski.

Nagroda za pracę duetu reżyser-dramaturg przyznana została po raz pierwszy w historii.

"I Ifigenia" to współczesne pochylenie się nad antycznym tekstem Eurypidesa. Inspirując się "Ifigenią w Aulidzie", Szczepan Orłowski napisał teskt, na podstawie którego powstał spektakl w reżyserii Tomasza Bazana. Agamemnon, chcąc zapewnić powodzenie wyprawie pod Troję, postanawia złożyć córkę w ofierze. Do miasta zwabia ją podstępem - obietnicą małżeństwa. Kiedy fortel zostaje odkryty, Ifigenia zgadza się poświęcić swoje życie za cenę społecznej równowagi. Ta nieco melodramatyczna oprawa rodzinnej historii to tylko sztafaż. Znak ironicznego rozpoznania świata, w którym moc boża objawia się, nie w "zbawczej" interwencji bóstwa, ale sile plotki.

Dlaczego Ifigenia reżyseruje własną śmierć? Być może kłamstwo najlepiej odsłania mechanizm i rolę ofiary człowieka, fałszywie godzącego się na kompromis jedynie po to, aby ocalić życie.

Na zdjęciu: Piotr Trojan w spektaklu "I Ifigenia".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji