Zbrodnia bycia człowiekiem
"Zbrodnia z premedytacją" w reż. Izabelli Cywińskiej w Teatrze Polonia w Warszawie. Pisze Anna Maria Grabińska w serwisie Teatr dla Was.
Zastana współczesność, wywalczona bohaterskimi zrywami narodowymi, okupiona krwią i potem Polaków, mieni się feerią barw. Szerokie okno dzisiejszego świata, pełne możliwości, technokratyczne i kiczowate, kusi bogactwem perspektyw i szans na lepsze jutro. Gombrowicz w ujęciu Izabelli Cywińskiej staje się nieobliczalny, nieprzewidywalny. Ukazuje naocznie, iż nie trzeba nawet tego okna uchylać, by pełną piersią zaczerpnąć niebezpieczeństw, czyhających na zewnątrz. ZBRODNIA Z PREMEDYTACJĄ w Teatrze Polonia stanowi prześmiewczy, a zarazem mrożący krew w żyłach obraz niezwykle trafnie uchwyconej rzeczywistości. Majstersztyk sztuki teatru.
W języku psychologii manipulacja oznacza zamierzone i intencjonalne działanie, mające na celu wywieranie wpływu na jednostkę czy grupę, a doprowadzające do zaspakajania potrzeb manipulatora. Cywińska w adaptacji opowiadania gombrowiczowskiego wybiega jeszcze dalej. Udowadnia, iż nie musimy kierować się wyjątkową żądzą władzy, pieniądza czy zaszczytów. Wystarczą osobiste, prywatne aspiracje, chęć samorealizacji, by człowiek posunął się do najokrutniejszych, przebiegłych działań, obracających w zgliszcza życie innych. Wszystko ujęte z niecodziennym wyczuciem absurdu i wyłaniającym się z niego tragikomizmem. Główny bohater opowiadania, Sędzia Śledczy (Wojciech Malajkat), z finezją i wyszukaną kokieterią zabawia się pogrążoną w żałobie rodziną. Śmierć ojca i męża zyskuje tu nowy wymiar. Nie jest dłużej uniwersalną prawdą, nieszczęściem, dotykającym nas wszystkich. Z racji wykonywanego zawodu Sędzia w każdym zgonie dopatruje się zbrodni. Dziw go bierze, że w dzisiejszym świecie aż tylu ludzi uznaje się za zmarłych śmiercią naturalną. Postać sceniczna Malajkata w subtelny i trafny sposób podkreśla absurd warstwy tekstowej gombrowiczowskiego "Morderstwa z premedytacją". Aktor na oczach publiczności wyczarowuje odrealniony, subiektywny świat człowieka, owładniętego ambicją zawodową. Prezentuje swoisty, witkacowski, niezwykle szczery "umysł wariata na scenie", zaprawiony głęboką, niezaprzeczalną prawdą o człowieku. A wszystko to pod pozorem dobrze zorganizowanej i wykonanej, kompetentnej pracy przedstawiciela społeczeństwa, stojącego na straży Sprawiedliwości. Kreacja Malajkata ukazuje krok po kroku sposób manipulowania ludźmi, proces kierowania cudzymi myślami, odczuciami i działaniami.
Doprowadzić do zamordowania człowieka już nieżyjącego. Absurd? Cywińska twierdzi, iż niekoniecznie. Zbrodnia z premedytacją ma miejsce bowiem nie tylko w działaniach scenicznych. Zbrodnia ta odbywa się na poziomie umysłowym, psychologicznym. W spektaklu zbrodnią okazuje się być nie gombrowiczowskie, hipotetyczne morderstwo, a ludzkie działanie Śledczego. On to cudzymi rękoma i błyskotliwością własnych myśli doprowadza do wspomnianego przestępstwa. On dopuszcza się śmiertelnego grzechu oskarżenia niewinnych. On to w końcu doprowadza do upadku szanowanej rodziny. Tytułowa "Zbrodnia" ujęta zostaje zatem na kilku równoległych płaszczyznach.
Lekkość formy i trafione zabiegi reżyserskie dopełniają całości skrupulatnie wykreowanego, złowrogiego świata. Nieoczekiwane wprowadzenie na scenę szóstego aktora, przedstawiciela publiczności, (Piotr Grabowski- Słota), wyrażającego na głos targające nami wątpliwości sprawia, iż nie mamy odwagi ani czelności dłużej zaprzeczać czy nie zgadzać się z zastanym światem. Zmanipulowana zostaje zarówno rzeczywistość sceniczna, jak i odbiór tej rzeczywistości przez widzów. Spektakl niesie za sobą nie tylko wartość artystyczną najwyższych lotów, ale i mówi o potrzebie zmian w pojmowaniu otaczających nas realiów. Ogromny ukłon w stronę wykonawców i twórców spektaklu, którzy w błyskotliwy, zgrabny, niezwykle szczery sposób potrafili odrzeć nas ze złudzeń przysłowiowej "sprawiedliwej oliwy".