Artykuły

Bydgoszcz. Wakacyjne warsztaty w Teatrze Polskim

Nie podoba im się poziom edukacji, marnowanie publicznych pieniędzy i dyskryminowanie słabszych. Podczas teatralnych warsztatów przygotują spektakl, w którym o tym opowiedzą. Tobie też nie jest wszystko jedno? Możesz do nich dołączyć - zgłoś się do drugiej edycji projektu "Lato w teatrze".

Wakacyjne warsztaty w teatrze to pomysł, który świetnie sprawdził się w zeszłym roku. Wtedy podczas spotkań młodzieży z twórcami powstał spektakl "Sunday Bloody Sunday" w reżyserii Łukasza Gajdzisa. Historia bydgoskiej krwawej niedzieli widziana oczami młodych artystów okazała się sukcesem. Drugą edycję "Lata w teatrze" zdominuje hasło "Oburzeni", które towarzyszyło dramatom realizowanym w tym sezonie przez Teatr Polski. - Projekt kierujemy do młodzieży, która uczy się w szkołach ponadgim-nazjalnych - mówi Dorota Ogrodzka, autorka i koordynatorka projektu. - Najbardziej zależy nam na osobach, które są ciekawe nowych rzeczy i mają coś do powiedzenia. Nie muszą mieć doświadczenia teatralnego. Bo udział w tym projekcie nie polega na wyrecytowaniu tekstu czy zajęciu konkretnego miejsca na scenie. Chodzi o to, żeby młodzi zaangażowali się w pracę twórczą na każdym jej etapie.

Jak będą wyglądały same warsztaty? Przed południem uczestnicy projektu będą poznawać sposoby dokumentowania działań teatralnych za pomocą rozmaitych mediów, w trakcie warsztatów opracowywać tekst dramatu i tworzyć przestrzeń scenograficzną. Pierwszy tydzień "Lata w teatrze" dla uczestników warsztatów będzie także okazją do wyjścia w miasto. Wtedy zobaczymy ich działania performerskie. Później skupią się na pracy w samym teatrze jej owocem będzie pokaz tego, co uda im się wspólnie stworzyć.

- Tematyka tych działań koresponduje z problemami, które poruszają spektakle bydgoskiej sceny. Finałowy spektakl ma pokazać, co oburza młodych ludzi - wyjaśnia Ogrodzka. Okazuje się, że jest tego sporo. - Widać to po samych zgłoszeniach. Piszą o tym, że nie podoba im się poziom edukacji, marnowanie publicznych pieniędzy, wszechobecna perspektywa zysku, ale też roszczeniowa postawa ich rówieśników, brak entuzjazmu i zniechęcenie czy wreszcie ignorowanie potrzeb i wykluczanie słabszych, biedniejszych, niepełnosprawnych - wylicza koordynatorka projektu.

Podkreśla jednocześnie, że nie chodzi o to, żeby ponarzekać na rzeczywistość. - Stworzymy serię pozytywnych działań twórczych. Będą one miały kontekst miejski. Chcemy też podjąć ryzyko i pokazać młodym ludziom, nawet tym, którzy sądzą, że nie są jeszcze gotowi, że teatr to przestrzeń demokratyczna, za pomocą której można zabierać głos i w której można szukać swojego miejsca, inspiracji do przyjmowania aktywnych, zaangażowanych postaw.

W pracę z młodzieżą zaangażują się fotograficy i filmowcy z Warszawy, aktorzy bydgoskiego teatru, a także performerzy ze stołecznej grupy Performeria. Organizatorzy podkreślaj ą, że udział w teatralnych warsztatach może wziąć praktycznie każdy. - Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Nie tylko ci, którzy interesują się aktorstwem, fotografią czy pisaniem tekstów. Zależy nam na różnorodności - mówi Ogrodzka.

Organizatorzy czekają na zgłoszenia (można je znaleźć na stronie internetowej Teatru Polskiego) do poniedziałku. Trzeba wysłać je na adres: oburzajciesie.bydgoszcz@gmail.com. Na czwartek zaplanowano spotkanie z chętnymi do udziału w projekcie. Warsztaty będą się odbywać od 15 do 28 lipca

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji