Artykuły

Najazd uliczników

Na wszelki wypadek władze Warszawy, Poznania, Gdańska, Torunia i Krakowa powinny już niedługo nakazać zdjęcie przewodów wysokiego napięcia przechodzących nad starówkami w tych miastach. Przez większą część lipca opanują je bowiem trupy teatralne z całego świata, które lubują się w pracy na wysokościach - wykorzystują szczudła, tyczki, trampoliny przedziwne instalacje.

Szczudlarze, miotacze ognia i aktorzy wyspecjalizowani w monumentalnych przedstawieniach zabawiać będą i mieszczuchów, i turystów. Ale nie ma możliwości, żeby fani ulicznej zabawy dotarli na wszystkie festiwale, bo są one skumulowane w tym samym terminie. Pocieszeniem może być to, że wiele zespołów urządza sobie tournée i będzie co najmniej kilka okazji, aby je obejrzeć. Ulubionymi miejscami występów "uliczników" są starówki. Atmosfera panująca na rynkach i okalających je uliczkach sprzyja zabawie. Równolegle już 1 lipca wystartują dwa ogromne festiwale - Malta w Poznaniu i Sztuka Ulicy w Warszawie. Do stolicy Wielkopolski na dziesięciodniowe święto teatru przyjedzie aż 85 zespołów teatralnych, które w sumie pokażą ponad dwieście (!) spektakli. Gwiazdami imprezy będą francuska grupa Les Passagers i australijska Strange Fruit. Tę ostatnią tworzą aktorzy akrobaci, którzy sceniczne opowieści przekazują widzom poruszając się na kilkumetrowych giętych tyczkach. Najbardziej oczekiwanym polskim przedstawieniem na Malcie jest "Kim jest ten człowiek we krwi", zrealizowane na podstawie "Makbeta" Szekspira przez poznański Teatr Biuro Podróży.

W Poznaniu 4 lipca będzie miała miejsce polska premiera tego docenionego już w Europie widowiska. Dwa dni później aktorzy pod wodzą Pawła Szkotaka, założyciela i reżysera Biura Podróży, wystąpią na warszawskiej Agrykoli na zakończenie 6-dniowego Festiwalu Sztuka Ulicy. Już następnego dnia w Krakowie rozpocznie się na Rynku Głównym XVIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, podczas którego przez cztery dni publiczność zobaczy 20 spektakli. Organizatorzy szacują, że widowiska obejrzy ponad 120 tysięcy widzów. No cóż, krakowski rynek jest najbardziej obleganym miejscem w Polsce. Oddalony od niego o 700 kilometrów Targ Węglowy w Gdańsku i otaczające go ulice 9 lipca zamienią się w wielką scenę teatralną. Już rozpoczęła się budowa trybuny, na której będą mogli zasiąść co bardziej wygodniccy widzowie i z wysokości oglądać spektakle serwowane przez organizatorów Festiwalu FETA. Do Gdańska przyjadą zespoły z 11 krajów. Nie zabraknie oczywiście teatru Biuro Podróży.

Malta, Poznań (1-10.07.), Sztuka Ulicy, Warszawa (1-6.07), Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, Kraków (7-10.07), FETA, Gdańsk (9-17.07), Międzynarodowy Festiwal Zdarzeń Ulicznych Bulwar, Toruń (7-10.07)

Na zdjęciu: IX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej "BuskerBus 2005", Wrocław, Legnica, Zielona Góra

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji