Poznań. "Historia żołnierza" Strawińskiego w Polskim
Utwór Igora Strawińskiego w reżyserii Pawła Szkotaka i wykonaniu Orkiestry Kameralnej l'Autunno będzie można zobaczyć 24 czerwca o godz. 14 w Malarni Teatru Polskiego w Poznaniu.
"Historia żołnierza" swoje źródło ma w rosyjskich baśniach. Jest uniwersalną opowieścią poruszającą odwieczny faustowski mit. Żołnierz spotyka na swej drodze Diabła, za którego namową zamienia swe skrzypce na giełdową księgę. "Ja czekam bezsennie, ja nie śpię, nie śpi zło" - powie w finale Diabeł. Los Żołnierza będzie wtedy już jednak przesądzony.
Niezwykły utwór Igora Strawińskiego z 1918 roku jest połączeniem teatru i muzyki. Kameralna obsada orkiestry (skrzypce, kontrabas, klarnet, fagot, trąbka, puzon i perkusja) staje się równoważnym partnerem dla aktora - Michała Kalety. "Historia żołnierza" jest również - w odważnej, szorstkiej, do dziś bardzo współcześnie brzmiącej sferze rytmicznej - bardzo trudna dla wykonawców, a przez to atrakcyjna dla słuchaczy.
Na "Historię żołnierza" w wykonaniu Michała Kalety oraz Orkiestry Kameralnej l'Autunno (na zdjęciu) Teatr Polski w Poznaniu zaprasza 24 czerwca o godz. 14.00 do Malarni. Dla poznańskiej publiczności będzie to pierwsza od wielu lat teatralna prezentacja utworu Igora Strawińskiego.
Prowadzona przez Adama Banaszaka Orkiestra Kameralna l'Autunno powstała w 2006 roku. Szeroki repertuar Orkiestry obejmuje utwory od baroku po kompozycje najnowsze. Orkiestra zdobyła Główną Nagrodę w konkursie Nowe Sytuacje w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta za spektakl "Wędrująca orkiestra - Haydn: części całości" oraz Główną Nagrodę w konkursie Telewizji Polskiej Dolina Kreatywna. W ramach Polskiej Prezydencji w UE L'Autunno dała galowe koncerty w Brukseli i Berlinie (transmitowany przez Rundfunk Berlin-Brandenburg).
***
Charles Ferdinand Ramuz
Historia żołnierza
Przekład: Julian Tuwim
Muzyka: Igor Strawiński
Reżyseria: Paweł Szkotak
Kierownictwo muzyczne: Adam Banaszak
Występuje: Michał Kaleta oraz Orkiestra Kameralna l'Autunno pod dyrekcją Adama Banaszaka