Artykuły

Zbawienie w rękach Jaśka

Prapremiera sztuki białoruskiego dramaturga Sergiusza Kowalowa "Zmęczony diabeł" odbędzie się w sobotę o godzinie 18 w Teatrze im. Juliusza Osterwy.

Sztuka dramaturga z Mińska, pracującego w UMCS, opowiada o zwykłym człowieku imieniem Jaśko, któremu tęskniący za powrotem do Raju diabeł proponuje naprawę świata. Powrót do rajskiej szczęśliwości będzie możliwy, gdy Jaśko oprze się pokusie, której niegdyś ulegli Adam i Ewa: Próba pokazała jednak, że Jaśko jest zbyt lekkomyślny, aby na świecie mogło ostatecznie zapanować dobro.

Swoją "fantasmagorię w dwóch aktach" Sergiusz Kowalow oparł na utworach klasyków. Skorzystał z XVIII-wiecznego moralitetu Kajetana Maraszewskiego, granego na szkolnej scenie kolegium dominikańskiego w Zabielsku, dwóch komedii Janki Kupały "Paulinka" i "Zniszczone gniazdo" oraz dramatu Franciszka Olechnowicza "Ptak szczęścia". Na język polski dramat przetłumaczył filolog z UMCS Michał Sajewicz.

Przedstawienie reżyserował Rid Talipow z Mińska. Jest on również autorem scenografii i opracowania muzycznego. Kostiumy zaprojektował Ireneusz Salwa, a choreografię przygotował Rajmund Sobiesiak. Zobaczymy: Jolantę Deszcz-Pudzianowską, Teresę Pilarską, Iwonę Jarzynę, Urszulę Marciniak, Joannę Morawską, Magdalenę Sztejman-Lipowską, Tomasza Bielawca, Wojciecha Dobrowolskiego, Janusza Fifowskiego, Artura Kocięckiego, Krzysztofa Malinowskiego, Andrzeja Redosza, Jerzego Rogalskiego, Pawła Sanakiewicza i Piotra Wysockiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji