Artykuły

"Zmęczony diabeł"

Festiwalowe występy - najpierw w Brześciu, a potem na Konfrontacjach Teatralnych w Lublinie - sprawiły, że na pierwszą w tym sezonie premierę w Teatrze im. J.Osterwy przyszło nam czekać aż do listopada. Wreszcie jednak doczekaliśmy się - w sobotę, 8 bm., odbędzie się prapremiera sztuki "Zmęczony diabeł", autorstwa współczesnego dramaturga białoruskiego, Siergieja Kowalowa.

Powstanie tej sztuki jest dość niecodzienne. Kowalow oparł swój utwór na sztukach trzech autorów białoruskich: Kajetana Moraszewskiego, Janki Kupały oraz Franciszka Olechnowicza. Nie znaczy to jednak, że dokonał prostej kompilacji. Wykorzystując ich zasadnicze wątki oraz bohaterów, stworzył rodzaj współczesnego - choć mocno osadzonego w tradycji - moralitetu o prostym człowieku żyjącym w zawikłanym świecie i poszukiwaniu przezeń szczęścia.

Spektakl zrealizował pochodzący z Rosji reżyser, Rid Talipow, który jest też autorem scenografii i opracowania muzycznego. W rolach głównych wystąpią: Paweł Sanakiewicz, Andrzej Redosz, Teresa Filarska, Iwona Jarzyna, Joanna Morawska, Magdalena Sztejman-Lipowska, Piotr Wysocki, Jerzy Rogalski, Artur Kocięcki, Janusz Fifowski i Krzysztof Malinowski.

Prapremierowy spektakl w Teatrze Osterwy rozpocznie się w sobotę o godz. 18.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji