Artykuły

Białystok. Laureaci "Przystanku Młodzi"

Joanna Stelmaszuk - aktorka, która białoruską gwarę przeniosła na deski teatru. Elwira Małyszko - nauczycielka ucząca z pasją historii. Oraz Kamil Stysiak - konstruktor nietuzinkowych, cudacznych rowerów. Oto trójka, jaką nagrodziliśmy w tegorocznym "Przystanku Młodzi". A kolejną dziesiątkę - wyróżniliśmy

Nazwiska nagrodzonych i wyróżnionych w naszym plebiscycie ogłosiliśmy we wtorkowy wieczór w kawiarni Fama podczas gali prowadzonej przez Miłkę Malzahn. A wśród tych, którzy gratulowali wyróżnionym znaleźli się m.in. wojewoda podlaski Maciej Żywno, Włodzimierz Kusak, przewodniczący rady miejskiej w Białymstoku oraz Grzegorz Dąbrowski, redaktor białostockiej "Gazety".

Zaczął galę słowami: - Nasz plebiscyt ma na celu pokazywanie młodych osób, które mają pasję, przekuwają ją w działanie. Jest też druga okazja, dla której się tu spotykamy. To 20-lecie Gazety Wyborczej w Białymstoku.

Potem były gratulacje, wspólne zdjęcia i koncert. Muzycznym akcentem wtorkowego wieczoru był występ białostockiego zespołu Zerova. Zaprezentowali materiał do tekstów Witolda Gombrowicza.

"Gazeta" akcję "Przystanek Młodzi" organizuje od sześciu lat.

Prezentujemy młodych i kreatywnych mieszkańców Białegostoku i regionu. To pasjonaci, którzy dają nadzieję. Swoją pomysłowością i determinacją pokazują, że Podlaskie to dobre miejsce do życia i działania. Nie wyjechali z rodzinnego miasta, wręcz przeciwnie - zostali tu i działają. A realizują się na różnych płaszczyznach: artystycznej, społecznej, biznesowej, edukacyjnej, sportowej. Spośród nich tych najbardziej wyrazistych wyróżniamy.

Podobnie jak w ubiegłych latach Świadectwa Otwartego Umysłu przyznaliśmy dziesięciu osobom (oraz duetom). W ten sposób doceniamy ich dotychczasowe inicjatywy. A włodarzom i instytucjom, które mogą te działania wesprzeć finansowo - podpowiadamy których młodych warto wspierać. Do tego najmocniejszą - naszym zdaniem - trójkę nagradzany w sposób szczególny: promocją ich i ich przedsięwzięć na citylightach.

Ta trójka to: Kamil Stysiak - pomysłodawca i konstruktor nietuzinkowych rowerów, które ożywiają ulice Białegostoku i stanowią rodzaj mobilnej sztuki; Joanna Stelmaszuk - aktorka nagrodzona za przeniesienie na deski profesjonalnego teatru białoruskiej gwary; dzięki stypendium artystycznemu prezydenta Białegostoku Joanna przygotowała spektakl "Ja j u poli verboju rosła" oraz Elwira Małyszko - nauczycielka, która podczas zajęć z uczniami wychodzi daleko poza szkolne minimum. Ze swoimi podopiecznymi zrealizowała m.in. projekt o ulicy Młynowej.

Pełna lista wyróżnionych Świadectwami Otwartego Umysłu

Kamil Stysiak - nagrodzony za to, że "nieźle kręci na dwóch kółkach", wymyśla i konstruuje nietuzinkowe jednoślady. Rowery to dla niego nie tylko środek transportu, ale przede wszystkim sztuka. Takich rowerów wykonał już z setkę.

Joanna Stelmaszuk - nagrodzona za to, że "u poli verboju rosła". Aktorka, która w spektaklu o takim tytule, na deski teatru przeniosła lokalną gwarę podlaską. Monodram przygotowała dzięki stypendium prezydenta. Animuje też działania artystyczne w Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej "Szczyty".

Elwira Małyszko - nagrodzona za niekonwencjonalne nauczanie o historii Białegostoku. Ucząc w SP 34 i SP 50 podczas zajęć wychodzi daleko poza szkolne minimum. Z uczniami zrealizowała projekt o ulicy Młynowej. Obecnie koordynuje kolejne działanie "Doświadczyć Historii" we współpracy z Muzeum Wojska.

Marta Jasińska - wyróżniona za ożywianie Piasków i wiarę w białostockie blokowiska. Pokazała, że na osiedlach drzemie artystyczny potencjał. Projekt "Święci na blokowiskach", składał się z warsztatów dźwiękowych i fotograficznych. Było to połączenie sztuki z integracją mieszkających w blokowiskach sąsiadów.

Anna Kozicka i Magda Pałka - wyróżnione za odwagę w podejmowaniu drażliwych społecznie tematów. Należą do nieformalnej Grupy IRIS. Sztandarową inicjatywą był "Ruszamy LGBTQ w Białymstoku" czyli cykl spotkań poświęconych osobom homoseksualnym, biseksualnym, transpłciowym i queerowym.

Wiesław Wróbel - wyróżniony za ocalanie od zapomnienia "małej historii" Białegostoku. Historyk z wykształcenia i zamiłowania, który na swoim koncie ma wiele prac naukowych dotyczących Białegostoku i okolic. Jeden z jego projektów dotyczył ulicy Kijowskiej, w którym stworzył barwną opowieść o jednej z ulic dzielnicy Piaski.

Karol Głębocki - wyróżniony za odkrywanie prawdy o przeszłości i budowanie lepszej przyszłości. Nauczyciel historii, prowadzi zajęcia w Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem. Od sześciu lat razem z uczniami z tej szkoły dogląda tamtejszego kirkutu.

Sylwia Mańko - wyróżniona za intuicję i Amitu. Czyli galerię artystyczną, jaką ponad rok temu otworzyła w rodzinnym Tykocinie. Jak mówi - to intuicja i głos serca kazały jej wrócić na Podlasie . I artystycznie ożywić to miasteczko. Takiego miejsca jak Amitu wcześniej tam nie było.

Monika Filipiuk-Obałek i Marcin Obałek - wyróżnieni za pasję i podróże ToTuToTam. Pokazują, że życie to jedna wielka wyprawa. Na koniach przemierzyli Argentynę. W Białymstoku z kolei zaangażowali się w organizację Festiwalu Kultur i Podróży ToTuToTam. Dzięki nim do stolicy Podlasia wjechał kawałek świata.

Magdalena Polak i Małgorzata Artemiuk - z Klubu Mam, wyróżnione za to, że pokazują jak być aktywnym rodzicem i nie zasnąć. Obie - jak mówią - są rodzicami na pełen etat. Ale jednocześnie nie tracą wigoru, energii i ciekawości względem zewnętrznego świata. Klub Mam działa ponad rok i przez ten czas fanek Klubowi nie ubywa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji